Yurt Dışından Cihaz Getireceklere BTK’dan Uyarı Geldi

12.05.2017 - Cuma 09:51

Yurt dışına çok sık çıkan ya da yurt dışı bağlantısı olan kişiler daha ucuz olduğunu düşündükleri için çok sık olarak cihaz getirmektedirler. Yurt dışından cihaz getirmeden önce mutlaka hangi işlemlerin yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekiyor aksi takdirde mağdur olabilirsiniz.

Konuyla ilgili son açıklama da BTK’dan geldi. Kurum yurt dışından getirilen cihazların kayıt altına alınmasıyla ilgili çok önemli açıklamalardan bulundu. Yapılan açıklamada yurt dışından yolcu ile birlikte getirilen cihazların kimlik bilgilerini yani IME numaralarını 120 gün içerisinde kayıt altına aldırmaları gerekiyor aksi takdirde ilgili cihaz yurt içerisinde kullanılamayacaktır. Kayıt işleminin gerçekleşmesi için ilgili kişilerin son 2 yıl içerisinde yurt dışından başka bir telefon getirmemiş olması isteniyor. Konuyla ilgili bilgilendirmeler kişilere SMS yoluyla belli periyotlarda iletilmektedir. Kayıt altına alma sırasında ilgili telefonun IME numarasını bilmeyen kişilerde *#06# tuşuna basarak ilgili kimlik numarasına ulaşabiliyor.

Yine kayıt işlemi sırasında ilgili kişilerden T.C. kimlik numarası yabancı kişilerden yabancı kimlik numarası, ilgili bilgilerle birlikte harç ücreti tahsis edilecektir.

YORUM YAZ