ABD Başkanı Trump FBI Direktörü’nü Kovdu

12.05.2017 - Cuma 13:49

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada beklenmedik bir şekilde FBI Direktörü James Comey’in görevden alındığı açıkladı. Açıklama çok sayıda kanatta şok etkisi yaptı ve yapılan genel değerlendirmede böyle bir şey beklenmediği vurgulandı.

Kararla ilgili tavsiyenin Adalet Bakanı Jeff Sessions ve Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’den geldiği açıklandı. 56 Yaşındaki James Comey uzun yıllarda FBI direktörü olarak görev yapıyordu ve çok önemli görevlerde yer almıştır. Beyaz Saray’dan konuyla yapılan açıklamada “ FBI’ın ülkenin en el üstünde tutulan ve saygı duyulan kurumlarından biri olduğu ve bugünün FBI için yepyeni bir başlangıç anlamına geleceği” ifade edildi. Görevden alınan FBI direktörü ABD seçimlerinde Rusya’nın etkisini araştırıyordu yapılan yorumlara göre bu durumun başkan Trump’ı rahatsız ettiği vurgulanıyor. 2013 yılından beri görev yapan Comey 4 yıllık görev süresinin ardından görevinden alındı.

Yeni FBI direktörü için araştırılma yapılıyor ve en kısa zamanda açıklanması bekleniyor. Comey geçen haftalarda Rusya soruşturması kapsamında ABD senatosunun karşısına çıkmıştı.

YORUM YAZ