Erdoğan’dan TL Çağrısı

02.05.2017 - Salı 12:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. Gündeminde 15 Temmuz hain darbe girişimi, idam tartışmaları ve Türk lirası olan Erdoğan, “Türkiye’ye sesleniyorum. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim, doları eurosu olanlar diyorum ki bu paraları altına ve Türk lirasına yatırın. Milliyiz biz, yerliyiz biz. Bizim Türk liramız bereketlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Abdullah Gül Müze ve Kütüphanesi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli ziyaretler bulunduktan sonra Kayseri’de meydanda toplanan binlerce kişiye seslendi. Erdoğan’ın gündeminde, hain darbe girişimi, idam ve TL vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Abdullah Gül ile olan dava yolculuğunu hatırlattı. 15 Temmuz hain darbe girişimi konusunda da konuşan Cumhurbaşkanı, şehitlerin ve gazilerinin hakkının alınacağına dikkat çekti.

İDAM TARTIŞMALARINDA “ŞEHİTLERİN VARİSLERİ İSTİYORSA” VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında idam tartışmalarına da değindi. Şehit yakınların isteklerini dinlediğini ifade eden Erdoğan, parlamentodan gelecek kararı onaylayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı, idam konusunda şu ifadeleri kullandı: “Bu şehitlerin varisleri, idam istiyorsa, bununla ilgili olarak devletin af yetkisi yoktur. Bunun yolu şu. Parlamentoda, başbakan burada, grup belli. Aynı şekilde muhalefette CHP MHP de ortada. Ve parlamentodan böyle bir karar çıktığı anda, bana geldiğinde ben bu kararı onaylarım. Bekâra karı boşamak kolaydır, biz gözü yaşlı analarımızı dinledik, babaları, eşlerini yavrularını dinledik. Neymiş, Corc şöyle der, Hans şöyle der. Beni ne Corc ne Hans ilgilendirir. Beni bu millet ilgilendirir. Bekâra karı boşamak kolay. Biz gözü yaşlı anaları dinledik. Babaları dinledik. Öyle kolay mı?”

TÜRK LİRASINA YATIRIM YAPIN ÇAĞRISI

 Türk lirasına yatırım yapma konusunda çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yastık altında olan dövizleri bozdurmaya davetinde bulundu. Erdoğan konuşmasında, “Türkiye’ye sesleniyorum. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim, doları eurosu olanlar diyorum ki bu paraları altına ve Türk lirasına yatırın. Milliyiz biz, yerliyiz biz. Bizim Türk liramız bereketlidir. Karşılıksız para basıyorlar. Biz karşılıksız para basmıyoruz. Onun için benim milletim bak şurada üç dört gün içerisinde yastığının altında ne var ne yok Türk lirasına çevirmeye başladı. Ne diyorlar? Benim param var ya, benim Türk liram varken niye bunu kullanıyorum ya…” ifadelerini kullandı.
DIŞ TİCARETTE YERLİ PARA DÖNEMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran, Rusya ve Çin ile yapılan ticaretlerde yerli para kullanımı konusunda çalışma yapıldığını açıkladı. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti; “Rusya, Çin, İran biz buralarla alışverişimizi yerli parayla yapmak üzere çalışmalara başladık. İnşallah yarın akşam Başbakanımız Rusya’ya gidiyor. Oralarla ticaretimizi yerli parayla yapmanın adımlarını atacağız. Onlardan bir şey alıyorsak onların parasıyla, onlar bizden alırken bizim paramızla alacaklar. Merkez bankamıza talimatı verdik. Bu oyunlar tutmayacak. Biz de kendi oyunumuzu oynayacağız.”

YORUM YAZ