Konya’da Canlı Bomba!

02.05.2017 - Salı 12:13

Konya’da canlı bomba saldırısı güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonla önlendi. Hakkında arama kaydı bulunan ve canlı bomba olduğu öne sürülen kadın ve beraberindeki 4 kişi bugün yapılan operasyonla yakalandı. Canlı bombanın hedef olarak, dün Konya’da Cuma namazı kılan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu seçmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Konuyla ilgili araştırmalar sürerken gözaltına alınan şüphelilerin sorgusuna devam ediliyor. Ülke çapında terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlar etkili sonuç verince, köşeye sıkışan başta PKK olmak üzere PKK terör örgütüne bağlı birçok yapılanma ve IŞİD canlı bomba eylemleri ile karşılık vermeye çalışıyor.

Terör örgütlerinin çatışmalarda hiçbir varlık gösterememesi üzerine stratejisini değiştirerek canlı bomba eylemlerine ağırlık vermesi üzerine, güvenlik güçleri artık her şüpheli için pür dikkat araştırma yapıyor. Konya’da verilen canlı bomba alarmı sonucunda yapılan araştırmalar sonucunda, hakkında arama kaydı bulunan kadın ve ona yardım ettiği düşünülen 4 kişi yakalandı. Konya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi’ndeki eve şüpheli bir kadının girdiği ihbarı üzerine operasyon başlattı.

PKK/KCK Üyesi

İhbarı değerlendiren güvenlik güçleri, kadın şüphelinin, canlı bomba eylemi hazırlığında bulunan ve PKK/KCK’nın gençlik yapılanmasına bağlı olduğu bilinen “Rojda” kod adlı Necla Y. İsimli terör örgütü üyesi olabileceği ihtimalini değerlendirilerek harekete geçildi.

Tatlıcak Mahallesi’nde iki ayrı adrese yapılan baskında, Heybet B. ve Şeref B. isimli iki kişi gözaltına alındı. Kadın şüphelinin evde bulunamaması üzerine Heybet B’nin cep telefonunu inceleyen polis, Necla Y. İle Kudret B’nin iki gün önce çekilmiş fotoğrafını buldu.

Suriye’den Konya’ya 2 Gün Önce Gelmiş

Operasyonu genişleten güvenlik güçleri, Kudret B. ve Sabri B’yi kent merkezindeki evlerinde yakaladı. Necla Y. İse Selçuklu ilçesi Dokuz Mahallesi’nde yakalanarak gözaltına alındı.

Bursa’daki canlı bomba saldırısına oldukça benzeyen bu durum bir anlamda gözleri doğudan gelen ve şüpheli görünen kişilere çevirdi. Bursa’daki canlı bomba saldırısında da kadın terörist Şanlıurfa’dan otobüsle Bursa’ya gelmiş ve birkaç gün keşif yapmıştı.

YORUM YAZ