Van Başkale de Tarihi Eserler Onarılmayı Bekliyor

05.05.2017 - Cuma 16:47

Van genel zenginliklerinin yanı sıra özellikle Osmanlı döneminden kalma olan eserlere çok fazla değer veriyor. Ancak bugün geldiğimiz noktada bu tarihi eserlere baktığımız da eski medreseler ve kümbetlerinde onarılmayı bekledikleri bildirildi.

Medreseye baktığınız zaman 1653 yılını görebiliriniz. Çünkü medrese bu tarihte Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmış ve günümüzde de büyükçe bir bölümü ayakta durmaya çalışıyordu.  Burası ilçe merkezine yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıktadır. Medrese de ilgi çeken konulardan bir tanesi de kümbet ve mezar taşları. Kısacası van genel anlamda sanatla yoğrulmuş ve tarihle biçilmiş olan bir şehrimizdir.  Şu an bahsetmiş olduğumuz bu iki katlı medresenin de büyük bir çoğunluğu halen sapasağlam duruyor.

İki katlı olan medresenin büyük bir bölümü halen sağlam durumdayken, her geçen yıl doğa olayları nedeniyle biraz daha tahribata uğruyor.

Mahalle sakinleri, Osmanlı döneminde inşa edilen medresenin restore edilerek, turizme kazandırılmasını istiyor. Mahalle sakinleri, “bu tarihi güzelliklerin yaşatılması için yetkilerin bu konuda duyarlı olmalarını, medresenin ve Hüsrev Paşa’nın içinde yattığına inanılan kümbet ve ona ait caminin restore edilmesini istiyoruz. Köyümüze her sene bu medrese ve kaleyi görmek için turistler geliyor, fakat doğa olayları nedeniyle bu yapılar her geçen gün biraz daha tahrip oluyor" dedi.

YORUM YAZ