Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Çift Haneli Enflasyon Kabul Edilebilir Değil

06.05.2017 - Cumartesi 11:59

Hükümetin son günlerde gündeminde çift haneli seviyelerde olan enflasyon var. Bu doğrultuda bir açıklama yapan Şimşek, şuan ki mevcut durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Swiss Otel’de yapılan Forum İstanbul 2017’de konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; çift haneli seyreden enflasyon oranlarının kabul edilebilir bir seviyede olmadığını söyledi. Şimşek; Sermaye piyasasının derinleşmesi için enflasyonun kalıcı bir şekilde %5’in altında olması gerektiğini belirterek, özellikle gıdadaki enflasyon oranının yüksek olduğu söyledi.

Şimşek: Yeni Bir Banka Kurmak Lazım

Merkez Bankası’nın günümüz itibariyle ciddi bir parasal sıkıştırmaya gittiğini vurgulayarak, bu yöndeki politikaların enflasyon üzerindeki etkisinin ise gecikmeli olacağına işaret etti.

Şimşek, Uluslar arası kuruluşların Türkiye için büyüme oranlarında bir büyüme beklediklerini de belirterek, yüksek oranlı ve sürdürülebilir bir nitelikte büyümenin sağlanabilmesi için, reformların şart olduğunu belirtti.

Konuşmasında teknolojiye destek sağlamak noktasında hizmet verebilecek bir banka kurma konusunda bir niyetin olduğunu belirterek, bu banka kurma faaliyetini ya mevcut bir bankanın yeninden yapılandırılmasıyla ya da teknolojiyi desteklemek üzere yeni bir banka kurulacağını ifade etti. Şayet mevcut bir banka yapılandırılacaksa bu bankanın Türkiye Kalkınma Bankası olabileceğini belirten Şimşek, bu konunun Mayıs ayının sonlarında değerlendirileceğini belirtti.

İşsizlik Oranı Yüksek

Forum İstanbul 2017’de konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, mevcut işsizlik oranlarının yüksek olduğunu söyledi. Şuan için işsizlik oranlarında geçici olarak zirveyi bulduk şeklinde bir yorum yapmanın mümkün olduğunu söyledi. Bu aşamadan sonra işsizlik oranın aşağı doğru iniş şeklinde seyretmeye başlayacağını vurguladı. Ancak işsizlik oranlarını kalıcı bir şekilde indirmek için reformların şart olduğunu belirtti.

YORUM YAZ