Prof. Dr. Canan Karatay’dan Ramazan Uyarısı Geldi

18.05.2017 - Perşembe 15:38

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay Ramazan öncesinde önemli uyarılarda bulundu. Oruç tutulurken vücudun uzun süre susuz kalacağını hatırlanan Karatay “Şimdiden vücudumuzu hazırlamamız lazım.

Şimdiden bol su içmeye başlayın çünkü ramazanda akşama doğru ortaya çıkan baş ağrısı susuzluktan dolayıdır” açıklaması yaptı. Uzun süren oruçlu saatlerde kişiyi en çok zorlayan durumların başında susuzluk geliyor. Bu duruma dikkat çeken Karatay’da iki hafta olmasına rağmen şimdiden vücudu bu duruma hazırlamanın fayda sağlayacağını belirtti. Karatay belediye tarafından düzenlenen Sağlıklı Beslenme konulu söyleşide daha önceden de bahsettiği beslenme konularına da ağırlık verdi. Karatay yine şekerden ve zararlarından bahsetti ve “Benim şekerim, tansiyonum var şikayetinin altında sağlıksız beslenme vardır” uyarısında bulundu.

Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında olan pidenin zararlı etkilerini azaltmak için peynir, yumurta ve köy tereyağı ile tüketilmesi gerektiğini tavsiye etti. Karatay hoca yeme alışkanlığı kazanılırsa Ramazanın daha rahat geçirileceğine dikkat çekti.

 

YORUM YAZ