Tesettürün Genç Yüzü

Tesettürün Genç Yüzü

 

Giyim sektörü de tüm sektörler gibi canlı ve değişim içinde olan, kendini sürekli geliştiren ve herkese her mekana uyum sağlayan dinamik bir sektördür. Değişen dünya ile insanların da ihtiyaçlarının değişmesi, doğunun ve batının etkisi, internetin etkisi ve benzeri durumlar insan hayatına hemen hemen her gün yeni bir şeyler katmaktadır. Giyim sektöründeki değişiklikler de insanların kendi tarzını yaratma isteği, moda tasarımı ya da modacılık mesleğinin gençler tarafından daha çok tercih edilmesi, yetişen ve mezun olan bu gençlerin azimliliği ve kararlılığı sayesinde giyim sektöründe adeta bir sihirli değnek dokunuşu olmuştur. Bu dokunuş tüm giyim sektöründe olduğu gibi tesettür giyim sektöründe de görülmeye başlamış ve uzun zamandır dar kalıplar içinde olan ve değişimi oldukça yavaş olan bu sektörde farklı farklı tarzlar meydana getirmiştir.

 

Başörtüleri Daha Pratik Oluyor

 

Bu değişimlerden ilki tesettür giyiminde en sık kullanılan ve satın alınan başörtüsü üzerine olmuştur. Daha önce saten ya da ipek kumaştan bir örnek olarak üretilen başörtülerin yerine şalların kullanılması önemli bir değişim olmuştur. Ayrıca şalların farklı kumaş tiplerinden yapılabilmesi de hem kişinin kullanımı kolaylaştırmış hem de yaz kış rahat etmesini sağlayacak çözümler geliştirilmesini sağlamıştır. Tesettür giyimde yer alan en önemli parça olan eşarp ve şalların kullanılan diğer giysiler ile kombin ve uyumu da başörtülerindeki çeşitlilik sayesinde daha kolay olmaktadır. Şalların ince ve simli kumaşlardan yapılması özel gün ve davetlerde aksesuar kullanımına gerek kalmadan şık görünmenizi sağlayarak hoş bir detay yaratacaktır. Sim ve parlak kumaştan hoşlanmayan tesettürlü kadınlar ise kendinden baskılı tül şallar ile kendi tarzlarına uygun şık kombinlerini oluşturabilirler.

 

Üst Parçalarda Kumaş Değişikliğine Gidiliyor

 

Özellikle üst parçalar arasında yoğun olarak kullanılan tunik, ferace gibi parçalarda alışılagelmiş koyu renkli ve düz kumaşların yanı sıra açık renklerde ya da birbiri ile uyumlu karışık renklerde tasarlanan, baskılı kumaş da kullanılabilen ve hem yazlık hem kışlık hem de baharlık olarak tüm kumaş çeşitlerinin ve aksesuarların kullanılabildiği ferace modelleri herkes tarafından beğeni almıştır. Ferace ayrıca birçok ikili takım ile beraber kombin edildiği için direkt olarak kombine uyumlu şekilde alınabileceği gibi tek başına kullanımı da sağlanabilmektedir. Ferace modelleri düğmeli, fermuarlı ya da daha spor modeller olan kumaş kuşaklı şeklinde üretilmektedir.

 

Ferace tercihi yaparken mutlaka beden ölçülerinizi ve boyunuzu dikkate alarak hem rahat kullanabileceğiniz hem de tüm giysi parçalarınız ile uyum gösterecek tarzınıza uygun bir tercih yapmanız gerekmektedir. Tunik ise ferace kullanmayan tesettürlü kadınlar için aynı zamanda da bir dış giysidir. Fraklı boylarda olabilen tuniklerde ise desenli ve renkli kumaşların kullanımı oldukça yoğundur. Genelde kumaş ve boru paça pantolonlar ile kombin yapılan tunikler yaz kış kullanılabilen parçalardır. Farklı kalınlıktaki kumaşlar ile hazırlanan tunik boyları da farklı ölçülerde hazırlanabilir ve ortaya birçok farklı model çıkar. Tunik alırken pantolon ile kullanımına dikkat etmeli ve stilinize uygun olan parçaları satın almalısınız.

 

Modacılar Genç, Moda Dinamik

 

Sektördeki genç modacılara çok şey borçlu olan giyim sektörünün şu anki gidişatı oldukça iyi ve parlak gözüküyor. Özellikle internet kullanımının artması ve buna bağlı olarak kurulan internet üzerinden satış yapan web siteleri ve sosyal medya hesaplarında açılan sanal butikler tüm akımların olduğu gibi giyim dünyasındaki değişikliklerin de bir tık ile herkese ulaşmasını sağlamakta ve bu durum da insanlar tarafından geri dönüşlerin çok hızlı şekilde yapılmasını imkan vermektedir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi