Windows Piyasadan Çekiliyor mu?

03.05.2017 - Çarşamba 12:19

Akıllı telefon piyasasında Pazar pay yüzde birin altına düşen Microsoft Windows Phone üretimini tamamen durdurduğunu açıkladı. Uzun zamandır istenilen başarıyı yakalayamayan Microsoft sonunda Windows Phone üretimini tamamen durdurdu.

Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde dokunmatik sistemlere oldukça önemli bir giriş yapan ve çok sayıda telefon satışı yapabilen Windows Phone zaman içerisinde rekabetin dışında kalmaya başladı. İşletim sistemi olarak ve arayüz olarak istenileni veremeyen ve Android ile İos sistemlerinin gerisine düşen Windows Phone yakın bir zaman bin sekiz yüz kadar çalışanının işine son verebileceğini duyurmuştu. Kısa zaman içerisinde akıllı telefon pazarındaki payı yüzde birin altına düşen şirketin CFO’su da akıllı telefonlardan kazancın oldukça önemsiz bir boyuta ulaştığını belirtmesinden sonra Microsoft artık telefon üretimi yapmayacağını duyurdu.

Akıllı telefon piyasasında Androis ve ios gibi sistemlerin başı çektiği marka olarak belirli markaların oldukça ciddi satışlar yaparak piyasaya hakim olduğu dönemlerde Yüzde 0,3 gibi oldukça düşük bir Pazar payına sahip olan Windows Phoneartık piyasada aranılan olmadığını fark ederek çekilme kararı aldı. Bundan sonra diğer alanlardaki çalışmalarını sürdürecek olan Microsoft ilerleyen dönemde yeniden akıllı telefon veya tablet piyasasında yer almasının da zor olduğunu belirtti. Bilgisayar ve laptop gibi cihazlar ve yazılım konusundaki çalışmaların devam edeceği ve firmanın bu alanda çalışmalarını sürdüreceği de alınan bilgiler arasında.

YORUM YAZ