Kırşehir Çiftçisi Mercimekten Umutlu

Kırşehir Çiftçisi Mercimekten Umutlu

Türkiye’nin önde gelen hububat üretim yerlerinden biri olan İç Anadolu bölgesinin nezih kentlerinden Kırşehir’in Kaman ilçesinde, yaklaşık on bin hektar alana mercimek ekim işlemleri yapıldı. Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül, geride bıraktığımız son iki üç senede ayçiçeğinin fiyatının azalması sebebiyle çiftçilerin nohut ve mercimeğe yöneldiğini ifade etti.

Ayçiçekten sonra en çok üretimi yapılan nohudun da tohumunun bir hayli çok olması ve çiftçilerin almakta zorluk çekmesi sebebiyle mercimek ekiminin çoğaldığını ifade eden Öncül, “Ayçiçeği son 2-3 senedir istediğimiz düzeyde kar elde edilmeyince çiftçilerden mercimek ve nohuda dönüş yaşandı. Pahalı olması üzerine nohudun tohumunu almakta güçlük çeken çiftçiler bu defa da çözümü mercimek ekmekte buldu. Kaman ve köylerinde yaklaşık on bin dönüm mercimek ekimi yapıldı. Ayçiçeği son 3 senedir çiftçiyi sürekli üzmüştü. Çiftçi de hangisi para ederse ona yöneliyor.” sözlerini kullandı.

Öncül, Kaman arazilerinin büyük kısmında mercimek tarlalarının meydana geldiğini belirterek, “Ayçiçeği yağlık ve eğlencelik olarak daha önce 20 bin dönüm kadar ekiliyordu. Şimdi 2-3 bin dönüm çıkmaz.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR