iOS 11’e Ekran Kaydı Özelliği Geldi!

iOS 11’e Ekran Kaydı Özelliği Geldi!

Bildiğiniz gibi Apple’ın çiçeği burnunda işletim sistemi olan iOS 11 kullanıma sunulmuştu. Kullanıcı deneyimi bakımından çok daha fazla yüz güldüren özelliklere sahip olan iOS 11 pek çok yeniliği de bünyesinde barındırıyor. Bu yenilikler arasında ekran kaydı yapabilme de bulunuyor. Elbette bu özellik yeni olduğundan ekran kayıt özelliği nasıl kullanılır sorusu da akılları karıştırabiliyor.

Eğer iOS 11 işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, ekran kaydı da yapabilirsiniz demektir. Şimdi sizlere açıklayacağımız ekran kayıt özelliği nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, 3. Parti uygulamalarla değil, cihazın kendi işletim sisteminin sağladığı ekran kaydı özelliğini kullanmaya yönelik olacak. Bir başka deyişle, ek bir uygulamaya gereksinim duymadan bu özelliği kullanabileceksiniz.

Telefonunuz ile Ekran Kaydını Nasıl Yapabilirsiniz?

Artık oyun videosu çekebilir, GIF oluşturabilirsiniz. Kısacası telefonunuzun ekranına yansıyan her görüntüyü kayıt altına alabilirsiniz. Peki, iOS 11 tarafından entegre şekilde sağlanan bu özelliği nasıl kullanacaksınız? Öncelikle telefonunuzun ayarlar bölümünü açın. Burada “kontrol merkezi” ifadesini göreceksiniz. Kontrol merkezi yazısına tıklayın ve ekranın altına doğru kaydırın. Alt kısımda “ekran kaydı” bölümü bulunuyor. Bu bölüm “screen recording” sekmesi şeklinde de yazılı olabilir.

Bu bölüme dokunduğunuzda ekran kaydına da başlamış olacaksınız. Ekran kaydı başladığında, ekranın üst bölümünde mavi renkli bir çubuk belirecek. İstediğiniz kaydı elde ettikten sonra bu mavi renkli çubuğa dokunarak ekran kaydını durdurabilirsiniz. Mavi çubuğa dokunduğunuz zaman Pop-up mesajı ekranınızda açılacak ve bu mesajdaki “durdur” bölümüne tıklamanız gerekecek.

Ekran Kaydı Çözünürlüğü Kaç Olacak?

İşte bu kadar kolay bir şekilde dilediğiniz ekran görüntüsü ile videolar hazırlayabileceksiniz. Bu arada size ekran görüntü kaydı almaya dair birkaç bilgi daha aktaralım. Kayıt altına aldığınız bu video, 900 x 1600 piksel çözünürlüğe sahip olacak. Aynı zamanda 45 fps seviyesinde ve MP4 dosyası şeklinde telefonunuza kaydediliyor. Kayıt altına aldığınız videoyu paylaşabilme özelliğine de sahip olacaksınız. Daha fazla bilgi almak isterseniz https://www.incehesap.com/blog/ios-11-in-ekran-kayit-ozelligi-nasil-kullanilir/ adresine tıklayabilirsiniz. Bu adreste görüntülü olarak ekran kaydının nasıl alınacağını inceleyebilirsiniz. Hemen şimdi telefonunuz ile küçük bir deneme de yapabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi