Trafik kazası ve diğer sebeplerden genç nüfus hızla azalıyor

17.06.2017 - Cumartesi 23:58

Trafik kazası ve diğer sebeplerden genç nüfus hızla azalıyor

Ölüm herkesin başına mutlaka gelecek kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak genç yaşta yaşanan ölümler ise herkes tarafından beklenen bir durum değildir. Dünya sağlık örgütünün yapmış oluğu araştırmaya ve aktardığı bilgilere göre genç ölümlerinin oldukça fazlalaştığı gözlemlenmiştir.

Dünya sağlık Örgütü verilerleri neticesinde dünyada 1 milyondan fazla genç önüne geçilebilecek nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Günümüzde küçük çocuklar için çıkaran aşılar, bebek sağlığına yönelik yapılan programlar küçük yaştaki ölüm oranlarını büyük oranda azaltmıştır. Ancak genç yaşta ölümlerin önüne şu sıralar pek geçilememektedir.

Gençlerin ençok hayatını kaybettiği olaylar arasında ilk sırada trafik kazalı gelmektedir. Örgütün araştırmasına göre 15 yaş ile 19 yaş grupları arasındaki erkeklerin ölüm oranı aynı yaştaki kız çocuklarına göre daha yüksek seviyeye gelmiştir. Ayrıca alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı gençlerde sağlık sorunları nedeniyle çok sayıda hayatlarını kaybetmektedir. Bu durumu birazda azaltmak için Dünya Sağlık Örgütü gençlerin sağlığını üst düzeylere getirmek için önemli planlamalar yapmaktadır. Trafik bilinçlendirilmesi, bağımlılıkları olan gençleri tedavi altına alarak ölüm oranlarının önüne geçmek için yeni düzenlemeler yapılacaktır.

YORUM YAZ