Lucescu'dan Oğuzhan Açıklaması

29.08.2017 - Salı 22:12

A Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu, "Oğuzhan'ın Beşiktaş'taki 3 maçlık performansını beğenmedim" dedi.

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Ukrayna ve Hırvatistan maçları öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Deneyimli teknik adam ilk kadroda yer almayıp sonradan takıma dahil edilen Oğuzhan Özyakup ile ilgili soruya ilginç bir yanıt verdi.

Teknik direktör Mircea Lucescu'nun Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Oğuzhan Özyakup'u, milli takım aday kadrosuna çağırmaması tartışma konusu olmuştu. Deneyimli teknik adam ligde 3. hafta maçlarının ardından sürpriz bir kararla Oğuzhan'ı kadroya dahil etti.

Bu karar değişikliği de eleştiri konusu olurken, Lucescu yaşananlara düzenlediği basın toplantısında açıklık getirdi.

Lucescu’nun konuşmasından satır başları şöyle: 

“Sadece aptallar fikirlerini değiştirmez. Biliyorsunuz listeyi Pazar gününden önce açıkladık. Oğuzhan'ın Beşiktaş'taki 3 maçlık performansını beğenmedim. Son maçın ardından fikrim biraz değişti. Oğuzhan'ı aradım. Kendisine durumu bu şekilde izah ettim. "Bu saatten sonra her şey sana bağlı. Seni bu ekipte görmek istiyorum" dedim. Aramızda bir sorun yok. Hayatta önemli olan hata yaptıysanız bunu tekrar etmemek. Profesyonel insanlarız."

Oğuzhan Özyakup, 2018 Dünya Kupası Elemelerinde A Milli Takım formasını 2 Kosova maçında giymiş ve bu maçlarda bir asist yapmıştı.

"SEÇİM YAPMAKTA ZORLANIYORUM"

Yabancı sınırlaması hakkındaki düşüncelerini söyleyen Rumen çalıştırıcı, "Yabancı konusunu görüşmek lazım. Takımlarda 3-4 tane Türk oyuncu var. En iyiler Avrupa'da. Seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. 2002'de Galatasaray'ı çalıştırırken 8 tane futbolcum milli takımdaydı. Milli takımın iskeletini bu oyuncular oluşturuyordu. Bu oldukça önemli bir konu" açıklamasını yaptı.

"BU TİP MAÇLARI GENÇLERLE OYNAMAK KOLAY DEĞİL"

Milli Takım'ın yer aldığı grup hakkında konuşan deneyimli teknik adam, "Şu anda ilk 2 maçımız çok önemli. En iyi hazırlanmış olan ve tecrübeli olan oyuncuları kadroya aldım. Ruhlarını sahaya yansıtacak kişileri aldım. Bu maçları gençlerle oynamak kolay değil. 3 gün sonra maç olduğunu ve her an değişebileceklerini çok iyi biliyor oyuncular. Değer olarak oyuncularımın hepsi aynı seviyede" diye konuştu.

"TECRÜBEMİZLE FİZİK FARKINI HİSSETMEYECEĞİZ"

Organize ekiplere karşı oynayacaklarını vurgulayan Lucescu, "Ukrayna'nın birçok oyuncusunu tanıyorum. Unutmayalım ki oynadığımız son maçta rakibimiz bizden 7 kilometre fazla koştu. Fizik olarak iyi durumdalar. Tecrübemizle bu konuyu halledeceğiz, onları bu şekilde alt edebiliriz. Ukrayna bu grupta diğer rakiplerden daha fazla kontrolü elinde tutan bir ekip. Onları iyi tanıyorum, onlar da bana karşı kazanmak için ellerinden geleni yapacaklardır, ben de aynı şeyi onlara karşı yapacağım" dedi.

"ONLAR BİZİ TANIMIYOR AMA BİZ ONLARI TANIYORUZ"

Ukrayna maçının çok önemli olduğunun altını çizen Mircea Lucescu, "Onlar bizi tanımıyor ama biz onları tanıyoruz. Oyunu kontrol etmeye dayalı bir sistemleri var. 4-5 oyuncuları çok önemli yerlerde oynuyor, diğerleri de bu oyuncuları tamamlamaya çalışıyor. Bu maçı kazanmak için her şeyi yapacağız" şeklinde konuştu.

"ARDA TURAN AFFEDİLMEYİ HAK EDİYOR"

Millilerin son kampı sırasında bir gazeteciye yönelik saldırısının ardından A Milli Takım kariyerini sonlandırdığını açıklayan Arda Turan'ı yeniden aday kadroya almasına değinen Lucescu, tecrübeli oyuncunun affedilmeyi hak ettiğini dile getirdi.

Arda'nın, yaşanan olayın ardından kamuoyundan özür dileyip dilemediği yönündeki soruyu yanıtlayan Lucescu, şunları söyledi:

"Ben bir şeyler duydum. Herkesin ikinci bir şansı olması gerektiğine inanıyorum. Eminim o da çok üzgündür. Onunla konuştuğum zaman 'Ben Türk'üm, kalbim Türk.' cevabı verdi. Bakacağız. Şu anda bizimle beraber. Türk futbolunun dünya şampiyonasına çıkmış olduğu yolculukta o da bizimle. Hazır mı, değil mi ona bakacağız. Bu başka şey ama basınla olan ilişkisinde çok az zamandır buradayım. Umut ediyorum siz de yardımcı olacaksınız. Genç bir arkadaşınızın bazı anlarda kafasını kaybettiğini, sinirlendiğini görebilirsiniz. Ancak Türk futbolu adına bütün emeklerin karşılığında affedilmeyi hak ediyordur. Aynı şey devam ederse bu başka şey. Hayat tecrübemde ben insanları o şekilde yargılarım, o şekilde değerlendiririm. Bana üzgün olduğunu söyledi."

NTVSPOR

YORUM YAZ