Kinoa Ürününde İlk Hasat Yapıldı

24.07.2017 - Pazartesi 23:11

Astronotların yiyecek ihtiyaçlarını gidermesinde kullanılan kinoanın Güneydoğu Anadolu Bölgesi kentlerinden biri olan Bingöl'de üretimi adına ekim gerçekleştiren çiftçi Güven, ilk hasat için tarlaya girdi.

Bingöl ilinde merkeze bağlı Gözeler köyünde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destek vermesi sebebiyle 35 hektar toprağa buğday yerine bu sene ilk kez kinoa eken Fırat Güven, hasada şimdiden başladı. Biçer döver makinesinin yardım etmesi ile toplanan kinoa bitkisinden yüksek oranda verim ve gelir gelmesini umut eden Güven, çiftçilere oldukça fazla ilgi gören bitkiyi yetiştirmeleri tavsiyesi de yaptı. Kinoa tarımını yapan çiftçi Fırat Güven gerçekleştirmiş olduğu bilgilendirmede, kinoanın anavatanının Güney Amerika olarak bilindiğini ancak Bingöl’de de yetiştiğini ifade ederek, bu bitkiyi Türkiye’de yetiştirme başarısı elde ederek özellikle genç çiftçilere örnek olmak istediğini belirtti.

Kinoanın, buğday ve pirinç gibi ürünlere göre alternatif bir ürün olarak ön plana çıktığını belirten Güven, "Bu sene ilk kez kinoa ektim ve bundan pişman değilim. Dönüm başına yaklaşık 250 kilogram verim, 400 bin lira gelir bekliyorum." Sözlerini söyledi.

YORUM YAZ