Kemik Gelişimi İçin Kolot Peyniri

27.02.2019 - Çarşamba 13:35

 

Artvin, Rize ve Trabzon peyniri olarak da bilinen kolot peyniri bir çok isimde bu illerde anılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu peynir her yaştan kişi tarafından mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. 100 gramında sadece 300 kalori bulunan bu peynir enerji verme etkisi ve kemik gelişimine yardımcı olma etkisi ile tüm çocuklar tarafından tüketilmesi gerekir. Görüntü olarak kaşar peyniri ile benzetilse de üretim aşamasında ve lezzetinde kaşar peyniri ile farklılıklar bulunmaktadır.

Kolot peyniri içeriğinde A vitamini, D vitamini, K vitamini, B vitamini, B12 vitamini, B9 vitamini, kalsiyum, Çinko ve Fosfor bulunmaktadır. Bu besin değerleri çocuklarda kemik gelişimini güçlendirdiği gibi, yaşı ilerlemiş kişilerde de kemik erimesinin önüne geçmektedir. Her yaştan kişi kemik sağlığını korumak için mutlaka kolot peyniri tüketmesi gerekir. Kolot peyniri Karadeniz’in özel yemeklerinden olan mıhlama ve kuymak yapımında kullanılabildiği gibi, sade olarak da kahvaltılarda, öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde tüketilebilen gıdalardan birisidir.

Kahvaltı saatlerinin vazgeçilmezi olan kolot peynirinin çocuklarda zeka gelişimine de yardımcı olduğu bilimsel verilere dayanarak uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Kolot peyniri yara iyileştirmede, demir eksikliğinde, sodyum eksikliğinde ve bir çok rahatsızlıkta da düzenli olarak tüketildiğinde vücudu güçlendirerek rahatsızlıkları yenmeyi kolaylaştırır.

Konsantrasyon Bozukluğunda Etkili

Çocuklarda öğrenme güçlüğüne, yaşı ilerlemiş kişilerde odaklanma sorunu oluşturan konsantrasyon bozukluğu bir çok kişinin yaşamında olumsuz etki yapmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu için D vitamini, kalsiyum vitamini, B12 vitamini ve B9 vitamini tüketimi olan besinlerin kullanılması gerekir. Konsantrasyon güçlüğü ile başa çıkmanın günümüzdeki yolu egzersizden geçtiği gibi, kolot peynirinin de son zamanlarda uzmanlarca konsantrasyon bozukluğuna iyi geldiği söylenmektedir.

Konsantrasyon bozukluğunun yanı sıra, mide rahatsızlıkları, depresyon, göz sağlığını korumaya da kolot peynirinin büyük bir etkisi bulunmaktadır. Kolot peyniri son zamanlarda uzmanlarca kalp damar hastalıklarında damar güçlendirmeyi amaçlayan etkilere sahip olduğu da kanıtlanmıştır. Tok tutucu özelliği ile kolot peyniri çok daha kolay bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. kolot peyniri ölçüsünde kullanıldığında en iyi kas güçlendirici besindir.

YORUM YAZ