İspanya'da terör saldırısı: 14 ölü 100'den fazla yaralı

18.08.2017 - Cuma 14:42

Avrupa bir kez daha terör saldırısıyla sarsıldı. İspanyol yetkililer, Barcelona'daki saldırıda ölü sayısının 14'e yükseldiğini açıkladı. Saldırıda 100'den fazla kişi de yaralandı.

İspanyol polisi saldırıda ağır yaralanan bir kadının daha yaşamını yitirdiğini duyurdu.

KURBANLAR İÇİN ANMA TÖRENİ

Barcelona'nın merkezindeki Katalunya meydanında büyük bir anma töreni düzenlendi. Törene Kral Felipe ve Başbakan Mariano Rajoy da katıldı. Binlerce kişi meydanda saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu alkışlarla son buldu.

TÜRK İŞADAMI DA YARALANDI

Barcelona'daki saldırıda Türk işadamı Emre Eroğlu da yaralandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaralanan Türk işadamının durumunun iyi olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Eroğlu’nun ailesini telefonla arayarak sağlık durumuyla ilgili bilgilendirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Emre beyin durumunu yakınen takibi için Madrid Büyükelçiliğimiz ve Barcelona Başkonsolosluğumuza talimat verdim. Başkonsolosluk yetkilileri kendisine hastanede refakat etmektedir. Sağlık durumu iyi. Ayağındaki kırıktan ameliyat oldu” bilgisini paylaştı.

ZANLI 17 YAŞINDA

Polis kaynakları, saldırının zanlısının ismini Musa Oukabir olarak açıklarken, Fas ve İspanyol vatandaşı olan ve Girona kentine kayıtlı bulunan 17 yaşındaki zanlının aranmasına devam edildiğini ifade etti. Söz konusu kişinin erkek kardeşi İdris Oukabir'in de gözaltına alınan 3 şüpheliden biri olduğu ve şu anda sorgulandığı bildirildi.

SALDIRI VE SONRASI YAŞANANLAR

İspanya'nın Barcelona kentinin en işlek caddelerinden biri olan Las Ramblas'ta bir minibüs kaldırıma çıkarak yayaların arasına girdi.

Caddede yaklaşık 500 metre ilerleyen minibüs bir gazete standına çarparak durdu.

Görgü tanıkları minibüsün mümkün olduğunca fazla sayıda insana çarpmak için zigzaglar çizerek ilerlediğini belirtti.

Saldırının ardından minibüs sürücüsünün yaya olarak kaçtığı öne sürüldü.

Kaçan şüphelinin bir Türk restoranında rehine aldığı iddiasıysa yetkililer tarafından yalanlandı.

DAEŞ'in üstlendiği saldırıyla ilgili üç kişi gözaltına alındı. Yetkililer, bu saldırıları 8 kişilik bir hücrenin planlamış olabileceği görüşünde. Bu hücrenin gaz tüpleriyle saldırı planladıkları belirtiliyor.

 

YORUM YAZ