Dengeli Hamilelik Beslenmesi

20.05.2017 - Cumartesi 14:45

Gebelik bir bayanın hayatındaki en mükemmel zamanlardan bir tanesidir. Hamile bayan bu dönemde kendi sağlığı kadar bebeğinin de sağlığını ihmal etmemeye gayret eder. Dolayısıyla hayatın tadını çıkarabilmek adına doğru bir şekilde beslenmesi gerekir. Aksi takdirde eksik ve yanlış bilgilerle dolu olan bir beslenme şekli anne adayını da ilerleyen zamanlarda çıkmazlar içerisine sokabilecek durumlara sebebiyet verecektir.

Gebelik kutsal bir dönemdir çünkü bu dönemde tek bir hücreden de mucizevi bir olay gerçekleşmektedir. Annenin yediği tüm besinler kan yoluyla direk olarak bebeğe ulaşacağı için vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını tüketmek zorundadır. Vitaminler burada önemli rol oynar bu yüzden de yağsız ancak sağlıklı bir beslenme takvimi hazırlanmak durumundadır. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratlarında yeteri kadar alınması şarttır.

Ayrıca bu dönem içerisinde hamile bayanın da enerji ihtiyacı artacaktır. Aşırı beslenme kilo alımına neden olacağı için çok yemekten ziyade vücuda enerji veren besinlerin tüketilmesi gereklidir.  aynı zamanda bu dönemde meydana gelen iştah artışlarının da kontrol altında tutulması gerekir.

 

YORUM YAZ