Belçika’dan Helal Et Konusunda Yasaklama

09.05.2017 - Salı 14:59

İslam için helal et olarak ifade edilen ve Yahudiler için Koşer et olarak ifade edilen ve hayvanların bayıltılmadan kesilmesini öngören işlemler konusunda Belçika’nın en büyük bölgelerinden birisi olan Valon yerel meclisinde olumsuz bir karar çıktı.

Belçika’da hayvanların bayıltılarak kesim işlemleri yapılması konusunda yürürlükte olan kararlarına rağmen bu durumunda dini olarak sıkıntılar doğurduğunu ifade eden Müslümanlar ve Yahudilere rağmen hayvanların uyutulmadan kesilmesinin yasaklanması şeklinde bir karar alındığı ortaya çıktı. Alınan karar ile birlikte 1 Eylül 2019 tarihinden hayvanların bayıltılmadan kesilmesinin mümkün olmayacağı ve bu durumda ciddi yaptırımların uygulanacağı ifade edildi. Alınan karar ile alakalı olarak hayvanların bayıltılmadan boğazının kesilerek kanının akıtılmasının daha büyük bir acı verdiği gerekçesi ileri sürüldü.

Kararda Hayvan Hakları Aktivistleri Lobi Yaptı

Belçika’nın en büyük bölgelerinden birisi olan Valon’da yerel meclis hayvanların kesilmesi konusunda İslamiyet ve Yahudilikte oldukça önemli olan hayvanın canlıyken boğazının kesilmesi işleminin yasaklandığı yönündeki karar konusunda hayvan hakları aktivistlerinin lobi çalışması yaptığı ve kararın bu yönde çıkması için çalıştıkları belirtildi. Dini gereklerin oldukça önemli olduğunun belirtilmesine rağmen yerel meclisin bölgede hayvanların kesim işlemlerinden önce uyutulması gerektiği ve kesim işlemlerinin ancak bu şekilde yapılacağı yönünde karar alındı. Konu hakkında bölgede yaşayan Müslüman ve Yahudilerin itirazı olduğu ve bu konuda diretecekleri bildirildi.

YORUM YAZ