Eski Geleneği Sürdüren Darülkurra Vakfı

Eski Geleneği Sürdüren Darülkurra Vakfı

Geçmişten bugüne şekil değiştirerek varlığını sürdüren Darülkurra önemli İslami kurumlardan biridir.

Darülkurra’nin Türkiye Geçmişi

Osmanlı Dönemi darülkurra  açısından çok yoğun olan zamanlardır ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmasının ardından din ve devlet işleri  ayrıldığı için  Kuran Kursu formunda devam etmeye başlamıştır. 3 Mart 1924 tarihinde  430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu kapsamında bu değişiklikler gerçekleşmiştir. İlk başlarda tamamen kaldırılması istenmiş ancak sonrasında da Kuran Kursu olarak varlıklarını devam ettirmişlerdir. Günümüzde  Darülkurra vakfı  da bu tür eğitim hizmetlerini devam ettiren bir vakıf olarak karşımıza çıkar. İslam ve Kuran ile ilgili kıraat ilmi ni de içine alan şekilde etkinlikler eğitimler sürdürülmektedir. Özellikle Kuran okumayı meslek edinen hafızlar, bu alanda eğitim almak isteyenkişiler vakfa başvur yapabilmektedir.

Online Platformdan Nasıl Yararlanılır?

Darül kurra  Vakfı online sitemiz üzerinden birçok konuda bilgi edinebilirsiniz.  Sitenin kuruluş amacıda bilgilendirme, etkinlikleri paylaşma, duyurma, ayrıca bağış almadır.  Yeni kayıtları buradan görebilir, kurul detayları heyet bilgileri, kimlerin olduğunu isim olarak da görebilirsiniz.  Sitede iletişim alanında hem siteden hem de doğrudan ulaşım imkanı sağlanmaktadır.  Bağış yapmak isteyen kişiler sağ üste bölümde yer alan banka hesap bilgilerini kullanabilir, vakfa katkı sağlayabilir.  Kuran eğitimleri verilen vakıf bünyesinde  etknlik içerikleri hakkında da bilgiler öğrenebilirsiniz.  Siteyi dileyen kişiler sosyal medyada da takip edebilir. Görsellerle nasıl bir etkinlik olduğu hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Tecvid ve Talim Dersleri

Tevcid ve talim dersleri Darül Kurra Vakfı   bünyesinde verilen derslerden biridir.  Bu derslerde Kuran okuma ve doğru telaffuz, dudak hareketlerini doğru yapma, sesi doğru çıkarma gibi   detaylar vardır. Ayetleri okurken ağız ve ses vurgusu hocalar eşliğinde gerçekleşmektedir. Bu eğitim kapsamında ayrıca resimlere göre de isimler telaffuz şeklinde öğretilmektedir.  Doğru sese ulaşmak için, vurgu ve harf çıkışlarını tam gerçekleştirmek için hocayla beraber çalışma önemlidir.Darülkurra Vakfı’nda bu dersler yanında aşere takrip tayyibe dersleri de verilmektedir. Bu dersler bazene etkinlikler ve kurs şeklinde de olabilir. On imam ve yirmi de ravi ile okunmayı ifade eder.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi