Yarım Altın Fiyatları

21.09.2018 - Cuma 14:58

Yarım Altın

Ülkemizde altın en çok kullanılan yatırım araçlarından birisi olduğu gibi düğün tarzı etkinliklerde de en çok tercih edilen takı çeşitlerinden birisidir. Değerli bir maden olması, paraya dönüştürürken zarar ettirmemesi ve bakıma muhtaç olmaması sebebiyle altın çeşitleri yatırım için de takı için de çok tercih edilmektedir. Özellikle son dönemde altın fiyatları üzerinde yaşanan artış sebebiyle tam altına olan rağbet azaldı. Bu azalan talep, daha çok yarım altın ve çeyrek altın üzerine kaydı diyebiliriz. Yarım altın fiyatları da oldukça yüksek olsa da kabul edilebilir oranlarda olduğu için ve yarım altın artık çok değerli bir takı türü haline geldiği için tercih edilmektedir.

Tam Altın’ın ağırlık ve değer olarak tam yarısı olan yarım altın, 22 ayardır. Bilmeyen okurlarımız için 22 ayarın ne manaya geldiğini tek bir cümle ile açıklayalım; 22 ayar altının her 1 gramında 916 mg saf altın bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki 24 ayar altın tam saflıktaki altın demektir.

Yarım altın 3.58 gramdır, piyasada yarım ziynet altın diye de geçmektedir. Ziynet ekinin olmasının sebebi ise yarım ata ile karıştırılmaması içindir. Yarım altın fiyatları, altının ons fiyatı ve ülkemizdeki dolar kuruna bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca yarım altın üretim yılı üzerinden 1 yıl geçmesi durumunda, kuyumcudan eski yarım altını 3-4 lira daha düşük satın alabilirsiniz.

Yarım Altın Nasıl Alınır?

Yatırımlarınızı geleceğe güvenle taşımak için yarım altın alırken dikkat etmeniz gereken tek şey kuyumcunuzdur. Altın satın alırken büyük kuyumcu zincir markalarını veya tanıyıp, bildiğiniz kuyumcuları tercih edinir. Tam altın, çeyrek altın veya yarım altın gibi ürünlerde sahtecilik çok az görülse de temkinli olmakta fayda var.

YORUM YAZ