Kiracıları Sevindiren Haber

03.05.2017 - Çarşamba 11:15

Kiracılar ile alakalı olarak Borçlar Kanununda yapılan bazı değişiklikler özellikle kiracıların yüzünü güldürdü. Depozitolar ve kira kontratının devamı sırasında tahliye kararları ile alakalı olarak yapılan düzenlemeler ile kiracıların rahat bir nefes alması sağlandı.

Özellikle depozitolar konusunda yapılan düzenlemeler yeni ev ve iş yeri kiralamayı düşünen kiracılar için oldukça önemli. Yapılan yeni düzenlemelere göre alınan depozitonun üç aylık kira bedelini geçemeyeceği belirtildi. Buna göre oldukça yüksek oranda talep edilen depozito değerlerinin artık talep edilmesi mümkün olmayacak. Ayrıca alınan depozitoların vadeli mevduat hesabına yatırılması gerektiği de belirtildi. Kiralama dönemi içerisinde bu hesapta işletilecek olan depozito bedelinin kira süresi bittiğinde kiracı ile ev sahibi ile beraber olarak hesaptan çekileceği ve bu süre içerisinde biriken faizinde depozito üzerine ekleneceği yapılan düzenlemeler ile yürürlüğe girdi. Depozitoların ev sahibi için bir gelir olmasının bu şekilde önüne geçilmiş olmakta.

Bunun aynında ev sahiplerinin kira kontratı sürerken tahliye konusunda bir baskı oluşturmasının da önüne geçildi. Ev sahibinin istediği gibi kira kontratının devam ettiği süre içerisinde kiracıyı çıkartması ve kontratı feshetmesi mümkün olmayacak. Yapılan düzenlemeler ile kiracıların kontratlarının bitmesine kadar ve bitmesine bir ay kala tahliye konusunda bir talebin sunulması yapılan düzenlemeler ile yürürlüğe girdi. Bu şekilde yasaların daha fazla kiracılar yönünde olması ve kiracıların korunması yönünde olması sağlandı.

YORUM YAZ