Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar?

08.02.2020 - Cumartesi 22:20
Genç kızlara verilen çeyiz parası; yetim maşı alan ve evlenmeyi düşünen genç kızlara devlet tarafından bir çeyiz parası ödenir. Bu ödemeler toplu halde yapılır. Çeyiz parası almak isteyen genç kız devlere başvuruda bulunması gerekir. Çeyiz parası sadece yetim maşı alan genç kızlara yapılır. Sigortalı olarak çalışan ya da emekli olmuş anne ya da basından birini kaybeden genç kız yetim aylığı alıyorsa bu parayı hakkedir. Bu para aslında çeyiz parası ödemesini devlet genç kız evlendikten sonra o dönemde mağdur olmaması adına yapılan bir uygulamadır. Ödemeler alınan yetim maaşı tutarı baz alınarak yapılır. Örneğin birisi 1000 TL yetim maaşı alıyorsa devlet bu kişiye evlenmeye karar verdiğinde başvurursa 24 bin TL çeyiz parası yardım yapar.Çeyiz parası ne kadar 2020 fiyat bilgisine erişim sağlayarak bir başlangıca adım atabilirsiniz.
Çeyiz Parası Alırken Dikkatli Olun
SGK'dan ölüm aylığı alan kız çocukları evlendiklerinde bu aylık kesilir. Ancak evlendiği için bu tutarın iki yıllık tutarı mağdur olmamak adına ödenir. Halk arasında çeyiz parası denilen bu uygulama hakkında çok fazla bilgi sahibi olan kimse yok ne yazık ki. Devlet kızlarımıza bu konuda pozitif ayrımcılık ilkeleri gözeterek ölüm aylığı alan kız çocuklarının erkeğe çocuklarında olduğu gibi belirli yaşlarda kesmez. Kız çocukları için bu durum yani ölüm aylığı evlenmeleri halinde kesilir. Kız çocukları evlendikleri takdirde bu parayı alamaz. Ancak evlendiği tarihte yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının iki yıllık tutarı kendisine çeyiz parası olarak ödenmektedir. Bu noktada Kız Çocukları SGK'dan yazılı olarak çeyiz paralarını talep etmesi gerekir. Otomatik olarak SGK böyle bir ödeme yapmaz.
Çeyiz Parası 2020 Fiyatları
Çeyiz parası; herkese aldığı deme doğrultusunda farklı olarak yapılır. Ve aylık olarak aldığı paranın 24 katı kadardır. Çeyiz parası elinize geçmesinde herhangi bir süre yoktur. Çünkü SGK'nın ödeme yoğunluğu burada önemlidir. Çeyiz parası geri ödenen bir para değildir. Devlet sizden herhangi bir geri ödeme talep etmez Ancak Çeyiz parası alındığında eğer anne de alıyorsa ödenen tutar hakkında yani kız çocuğunun aldığı miktar kadar annenin maaşında kesinti yapılır. Hazır bilgi sayesinde sizde başvuru yapabilir ve sunulan içerikten yararlanabilirsiniz.
YORUM YAZ