Kıble Yönünü Bulma Metotları

14.03.2019 - Perşembe 18:40

Namaz kılan insanların farklı şehir veya ortamlarda en önemli telaşesi elbette kıble yönü olmaktadır. Günümüz teknolojik yenilikleri artık bu durumu sorun olmaktan çıkarmıştır. Kıble yönü ile ilgili siteler bu sorunu aşmada büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte de bu sorun artık problem olmaktan çıkmıştır diyebiliriz. Peki hangi uygulama veya siteler ile bu sorunsalı aşabileceğiz?

İlk olarak akıllı cep telefonları uygulamaları ile bu durumu nasıl aşacağımızı belirtelim. Şu an piyasada satılan birçok akıllı telefon modelinde GPS (konum bulma) özelliği birlikte gelmektedir. Konumunuzu açarak Google Haritalar ile bulunduğunuz yeri rahatlıkla tespit edebilir ve yön tayini ile kıble yönünüzü belirleyebilirsiniz. Veya daha kestirme yöntem olarak Android marketten Kıble Yönü Bulucu uygulamalarından birkaçını yükleyerek seyahatinizde kıble yönünü çok kolay şekilde bulabilirsiniz.

İkinci yöntem ise Google Maps uygulamaları ile kıble yönü çizgisini veren siteler olacaktır. kiblebulma.com tam da bu hizmeti veren en değerli çalışmalardan birisidir. Kıble Bulma sitesinde istediğiniz yerin kıble yönünü Maps üzerinden rahatlıkla bulabileceksiniz. Evinizin, işyerinizin ve hatta açık alanda iseniz bir noktayı baz alarak kıble yönü çizgisi ile kolayca kıblenizi tayin edebilirsiniz. Arzu edenler için pusula ile kıble yönünü bulmak için pusula açısı da verilmektedir. Bu açıyı askeri pusula satın alıp kuzey çizgisinden itibaren saat yönünde uygularsanız kıblenizi isabetli şekilde bulmuş olursunuz. İhlaslı ibadet ile hayırlı bir ömür geçirmeniz temennisiyle..

YORUM YAZ