Vietnam Yemekleri Nasıldır ?

18.12.2019 - Çarşamba 16:18

Zengin ve sağlıklı yemekleri, kendine has mutfağı ile Vietnam mutfağı, yemekleri mutlaka deneyimlemeniz gereken lezzetleri içermektedir. Asya bölgesinde oldukça popüler olan Vietnam mutfağı, yemekleri adeta bir marka niteliğindedir. Hanoi sokak yemekleri ve Hoi An bu lezzetleri tadabileceğiniz en popüler yerler arasındadır. Özellikle Hoi An sürekli yemek festivallerine ev sahipliği yapan bir şehir.

Sebze, meyve, et, pirinç ve otlarla harmanlanan Vietnam mutfağı, yemekleri oldukça sağlıklıdır. Nispeten düşük yağla yapılmaları ve içeriğinde yüksek karbonhidrat barındırmaları da yemeklerin sağlıklı olmasına bir o kadar katkı yapmaktadır.

Sokak Yemekleri

Vietnam’da sokak hayatı oldukça hareketli ve renkli manzaralara sahiptir. Özellikle Hanoi sokaklarında hemen hemen her sokakta sokak stantlarına rastlayabilirsiniz. Bu statntlarda sandviçlerden et yemeklerine, pirinç yemeklerinden tatlılara her türlü yemek çeşidini bulabilmeniz mümkün. Bu ayaküstü restoranlarda pirinç, et yemekleri, çam fıstıkları ya da erişte yemeklerini tadabilir ve birbirinden farklı lezzetler öğrenebilirsiniz.

Pirinç ve Balık Sosu

Dünyanın ikinci büyük pirinç ithalatçısı olan Vietnam, yemek kültürüne de yoğun bir şekilde yansımıştır. Bu nedenle Vietnam gezinizde tadacağınız birçok yemekte mutlaka pirinçle karşılaşacaksınız. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemekleri ve tatlılarda dahi karşılaşmanız mümkün. Pirinçle en çok yapılan yemekler ise; pirinç pilavı, pirinç kağıdı sargısı, meyveli pilav, kızarmış pilav, şişte pilavlı atıştırmalıklar, pirinç püresi ve pirinç şarabı bunlardan sadece bazılarıdır.

En Ünlü Vietnam Yemekleri

En ünlü ve popüler Vietnam yemeklerinin arasında şunları sıralayabilirsiz:

  • Tavuk ve sığır çorbası
  • Pirinç ve şehriye yemekleri
  • Annex
  • Banhcuon, Goicuon, Nem cuon, Plagues: Sebzelerin olduğu rulolar
  • Bun Cha: Erişte ve sebzeli ızgara et yemeği
  • Bokho: Sebze ve erişte ile birlikte kızartılan sığır eti
  • Banh Mi Vietnam sandviçi
  • Banh Chung – Banh Bes pirinç kekleri
  • Deniz ürünleri
  • Yılan, kurbağa ve köpek eti

Tropikal Meyveler

Vietnam tropikal meyvelerin de bolca bulunduğu bir ülkedir. Özellikle mango, muz, ananas, jack fruit, dragon ve durian meyvelerini mutlaka denemelisiniz.

Kahve

Kahve deninle ilk akla gelen ülke Brezilya olsa da Vietnam da bu konuda oldukça başarılı. Son yıllarda kahve pazarındaki payını %30’a yükselten Vietnam günümüzde dünyanın en büyük 2. Kahve ihracatçısı konumundadır. Yerel kafelerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz Vietnam kahvesini mutlaka deneyin.

Pho Çorbası

Pho çorbası ülkenin geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. hemen her restoranda bulabileceğiniz, kahvaltı dahil her öğünde yenilebilen, son derece lezzetli, sağlıklı ve doyurucu bir çorbadır. Çorbanın içerisinde hemen her yemekte olduğu gibi pirinç makarnası, bir takım otlar, sığır ya da tavuk eti ve bir takım baharatlar bulunmaktadır. Ünlü Vietnam çorbası olan Pho çorbası ayrıca biftekli ya da tavuklu olarak da yapılabiliyor.

Vietnam Vizesi Hakkında

Vietnam’ı ziyaret etmek bu ilginç yemekleri tatmak isterseniz maalesef Vietnam vizesi almanız gerekiyor. Vietnam vizenizi alabilmeniz için öncelikle Vietnamavize.com üzerinden vize onay mektubu adında bir belge temin etmeniz gerekmektedir. Bu belge sizin vizenizin onaylandığını taahhüt eder ve geriye sadece vizenizi pasaportunuza işletmeniz kalır. Bu işlemi arzu ederseniz havalimanında  arzu ederseniz de konsolosluk aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru için pasaportunuzun ilk sayfasının görüntüsü ve uçak bileti rezervasyonlarınızı firma yetkililerine mail veya whatsapp aracılığıyla iletebilirsiniz. Başvuru süreci 7-10 iş günüdür. Belgeniz size mail ortamında gelir ve sizde bu belgenin çıktısını alarak vizenizi  havalimanında veya konsolosluk aracılığıyla pasaportunuza işletebilirsiniz.Vietnam vizesi hakkında internet üzerinde bir çok spekülasyon ve olumsuz yorum var fakat göründüğü üzere Vietnam vizesi sanıldığının aksine alması oldukça kolay bir vize türü.

YORUM YAZ