Türkiye’de şarkı sözü ve müziğin gelişimi

07.01.2019 - Pazartesi 21:14

Şarkı sözleri iyi müzik dinleyicisi için her dönemde önemliydi. Günümüzde de önemini koruyor. Biraz araştırdığımızda 1920’li yılların caz müziğin Türkiye’ye geldiği yıllar olduğunu görüyoruz.  1930’lu yıllarda operetler dönemi deniyor.  Operet; sözlerinin müziksiz kısımları, müziklerden çok olan tiyatro eserleridir.

1950’li yıllarda batı müziği ile tanıştık.  1960’lı yıllar  “Hippi” akımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de gençlerin en rağbet ettiği yıllardı.  Şarkı sözleri her yıl gelişimini sürdürürken şiirsel yaklaşımlar her zaman daha fazla rağbet gördü.

Günümüzde hala 60’lı yılların çiçek çocuklarının o sevgi dolu şarkı sözleri cazibesinin koruyor.   Bu bestekârların birçoğu hayatta değil ancak onların yazdığı kaliteli şarkı sözleri kuşaktan kuşağa öğrenilmeye ve dinlenmeye devam ediyor.

Çocuk Gelişim ve Şarkı Sözleri 

Çocuğunuz her şarkı söylediğinde; vücudu endorfin salgılar ve beyninin farklı alanlarını harekete geçirir;  bu onun yeni bir şeyler öğrenmesine veya önceden öğrendiği bilgiyi pekiştirmesine yardımcı olacaktı.  “Çocuk beyinleri için güçlü bir beslenme”

Hatırlayın çocukluğunuzu dinlediğiniz şarkıları ve şarkı sözleri ne tatlı ve huzur verici idi.  Ve bu şarkılar emin olun beyin gelişiminize oldukça yardımcı oldu. Sesin yani şarkı söylemenin işitsel becerilerin gelişimi içinde gerekli olduğunu görüyoruz.

Şarkı söylemek gibi basit bir şeyin bu kadar faydalı olabileceği hiçbirimizin aklına gelmezdi.  Ancak annelere sesleniyoruz. O zaman çocuklarımız ile birlikte şarkı söylemek lazım, avaz avaz…

YORUM YAZ