Trump'tan Kuzey Kore'ye gözdağı

29.08.2017 - Salı 22:07

ABD Başkanı Trump yeni bir füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore ile ilgili bir açıklama yaptı.
Kuzey Kore yeni bir füze denemesi gerçekleştirdi. Pyongyang yönetiminin bu hamlesinden sonra ABD Başkanı Donald Trump'tan sert bir açıklama geldi.

"Dünya Kuzey Kore'nin mesajını aldı" diyen Trump Kuzey Kore'nin bu hamlesinin bölge ülkeleri ve tüm BM üyeleri için hakaret niteliğinde olduğunu belirtti.
Kuzey Kore'nin Bu tehdidi sürdürerek sadece kendisine uygulanan izolasyonun artırabileceğini savunan Trump, "Tüm seçenekler masada" sözleriyle Kuzey Kore'ye gözdağı verdi.

ÇİN'DEN UYARI
Çin, Kuzey Kore'nin füze denemesi sonrası yaptığı açıklamada bu hamlenin bölgedeki tansiyonu en üst seviyeye çektiği uyarısında bulunmuştu.

BÖLGEDEKİ DİĞER ÜLKELERDEN TEPKİLER
Güney Kore Ordusu başkent Pyongyang yakınlarından fırlatılan füzenin doğu yönüne doğru atıldığını açıklamıştı.Japonya ulusal kanalı füzenin Japonya'nın kuzey kısımlarının üzerinden geçtiğini duyurmuş, halka önlem almaları çağrısı yapmıştı.

Japon ordusunun füzeyi vurmaya çalışmadığı belirtmişti. Japonya Başbakanı Abe'yse Japon halkını korumak için gereken tüm önlemlerin alınacağını belirtmişti.

YORUM YAZ