Tester, Outlet, Orjinal Parfüm Kıyaslaması

29.03.2019 - Cuma 20:47

Parfüm üreticisi firmaların orijinal parfüm numunesi olarak piyasaya sürdüğü deneme mahiyetli orijinal parfüme tester parfüm denir. Tester parfüm, parfüm satan mağazalarda yer alır, kutuları hiç açılmamış olup, genelde kahverengi ve beyaz renklidir. Bu sektörde bazı firmalar ürünün rahatça denenmesi için tester parfümlerine kutu kapağı üretmemektedir. Tester parfümler, hiç kullanılmamış olarak dolu kutularda 7 gün içinde iade garantisi ile satışı yapılmaktadır.

Orjinal Tester Parfümü Sahtesinden Nasıl Ayırt Edilir, Nerede Bulunur ve Nasıl Alınır?

Parfüm üreticisi firmalar tarafından Tester parfüm kutuları hazırlanırken ürün üzerine tester, testeur, demoware, demonstrasyon testeur, not for sale (satılık değildir) gibi açıklayıcı bilgiler yazılır. Ürün parfüm markaların çeşidine göre kutularında üzerinde yazılan yazılar değişir. Orijinal parfüm kutularına göre Tester parfümler daha basit gösterişsiz ve sade olurlar.

Tester parfümlerin şişesi ile tester olmayan orijinal parfümlerin şişeleri aynı görüntüde olup, şişelere bakıldığında bir fark görülmez. Şişe üzerinde de dış kutunun olduğu gibi tester parfüm olduğu belirtilen yazılar yer alır. Tester parfüm şişeleri kapaklı ve kapaksız olur, kapaklı olup olmama durumu parfüm markasına göre de değişir.

Bazı üretici firmalar tester parfüm şişelerini kapaksız olarak dağıtımını bazıları da kapaklı olarak dağıtımını yapar. Bir parfümün tester ürünü bir yerde kapaklı ise her yerde kapaklı olur. Eğer bir parfümün tester ürünü bir yerde kapaklı diğer yerde kapaksız ise mutlaka satılan ürünlerin biri sahtedir. Orijinal tester parfümü parfümeri mağazalarına, dağıtıcı firmalar tarafından ücretsiz olarak test edilmek üzere verildiği için parfümeriler mağazalarında satılamaz.

Parfümeri mağazalarının tester parfümlerini müşterilere satma yetkileri yoktur. Parfümeri müşterileri tester parfümlerini bilinen güvenilir olduğu düşünülen istenildiği zaman kolayca ücret iadesi yapılabilecek satış yerlerinden almayı tercih etmelidirler.

Neden Tester Parfüm Tercih Edilir, Tester Parfüm Nereden Alınır?

Günümüzde tüm dünya ülkelerinde özellikle de ülkemizde her geçen gün satın alma gücü biraz daha düşen parfüm tüketicileri, orjinalin daha pahalı olması sebebiyle orijinal tester parfümleri almayı tercih etmektedirler. Piyasada Tester parfüm satma işiyle uğraşan birçok sayıda web sitesi bulunmaktadır. Tester parfümler orijinalinden yaklaşık olarak %70-80 daha ucuz olan parfümler olup, orijinal parfüme oranla oldukça avantajlıdır. Piyasa pazarında genel kural olan ucuz olan birçok üründe karşınıza çıkan kalite sorununu tester parfümde de görülebilir.

OUTLET PARFÜM:

Piyasa da parfümeri satışı yapan mağazalarda müşterilerin test etmesi için etiketi bulunan parfümlere outlet parfüm denir. Outlet/tester parfümler kendi orijinal şişesinde yer alır, belirtilen boyutta hiç açılmamış ve hiç kullanılmamıştır. Piyasada satılan outlet parfümlerin, adı değil kendi gerçekten outletse 0 orijinal olduğu söylenebilir. Outlet parfümlerin bireysel ve aile fertleri için kullanımı uygundur. Güzel bir paketleme yapılarak sevdiklerinize hediye edilebilinir. Tüm outlet parfümler barkodlu olur. Tüm outlet parfüm satışları faturalandırılır.

ORJİNAL PARFÜM:

Orijinal parfümlerin üzerinde hologram etiketi vardır. Sahte parfümlerde bu hologram etiketi bulamayız, etiketin yapma bir etiket olduğu belli olur. Piyasada satılan sahte parfümün kutusunun orijinaline göre daha mat olduğu görülür. Kutudaki bariz şekilde belli olan kaliteden ürünün orijinalliği anlaşılabilir. Sahte olan parfüm kutularının hamuru orjinal parfüm kutularına göre daha basit ve karton yapıdadır.

Orijinal parfümlerde hamur kalitesi hemen fark edilir. Sahte parfümden bileğe sıkılan kokunun bir zaman sonra tam olarak açığa çıktığı görülür. Uçucu olduğundan sıkınca hoş kokar, beklenilmesi durumunda ise azalır. Sahte parfümde yağ oranı düşük, alkol oranı fazla olduğu için elbisede iz bırakabilir. Orijinal parfümde ise koku belli bir süre sonra kendini gösterir ve kalıcılığı daha çok hissedilir, uçtuğunda iz bırakmaz. Sahte ve orijinal parfümün şişelerinin hortumu da farklıdır.

YORUM YAZ