TERMAL SULARIN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

06.01.2019 - Pazar 02:11

Termal sular; kaplıcalarda kullanılan doğal kaynak sularına verilen isimdir. Termal otel ise; sıcak ve mineralli yer altı sularından faydalanmak amacıyla kurulmuş tesislere verilen isimdir. Termal suların termal oteller içerisinde kullanılabilmesi için yeraltından çıkması, belirli bir sıcaklığın üzerinde olması ve içerisinde faydalı mineraller barındırması gerekmektedir.

Genellikle termal sularla tedavi yöntemlerine doktor onayı alarak başlamak gerekir.  Egzama, akne ve cilt problemleri, romatizmadan kaynaklanan ağrılar, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları gibi hastalıkların tedavisinde termal sulardan faydalanılmaktadır. Bu suların kan dolaşımı hızlandırdığı bilinmektedir. Bu sayede romatizma hastalıkları ve ağrı yapan diğer hastalıkların etkisi azalmaktadır. Ayrıca kaplıca suları cildi yeniler ve temizler.

Ülkemiz termal sular açısından zengin olduğu için pek çok şehirde termal otel bulunmaktadır. Bu termal oteller yardımıyla rahatlayabilir, vücudunuzda yenilenme etkisi hissedebilirsiniz. Termal sularda hafta 3 ile 6 gün arası banyo yapılabilir. Gün içerisindeyse 1 ya da 2 kez sulara girilmelidir. Termal sular, terlemeye yol açtığı için vücutta su kaybı olacaktır. Bu nedenle yeterince su içerek vücuda su desteği sağlanmalıdır.

Termal oteller içerisinde havuzdan sonra spa ve masaja gitmek mümkündür. Havuzdan çıktıktan sonra bir miktar dinlenebilir, sonrasında kendinizi masaj ile ödüllendirebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmadan önce internetten termal otel fiyatlarına bakabilir; size en uygun tatil seçeneğini sunan termal otellerden birini seçebilirsiniz.

YORUM YAZ