İNGİLİZCE KELİMELERİ NASIL HIZLI BİR ŞEKİLDE ÖĞRENİRİM?

10.03.2019 - Pazar 21:25

Bu kelimeler öğren öğren bitmiyor gibi! Üstelik öğrenme süreci de ölüm gibi değil mi? Aslında kendiniz için doğru yöntemi bulursanız "ölüm gibi" değil baya "düğün gibi" de olabilir. Nasıl mı? İşte böyle.

  • NASIL ÖĞRENDİĞİNİZİ KEŞFEDİN. Herkes için mükemmel bir öğrenme metodu olmadığını kabullenmeniz lazım. Bazı insanlar görseldir,bazı insanlar işitseldir örneğin. Yani bazıları şekiller,renkler ve şemalarla çok kolay öğrenirken bazıları duyararak, kafiye ya da melodi ile daha kolay öğrenir. Sizin kendinizi tanımanız ve hangi yöntemle daha kolay öğrendiğinizi keşfetmeniz gerekiyor. Şayet görsel biriyseniz,öğretmeninizin kelimeleri size 100 kere tekrar etmesinin hiçbir faydası olmayacak.(Bir de üstüne aşırı sıkılacaksınız!) Ya da işitsel biriyseniz aynı kelimeyi 100 kere yazsanız dahi unutacaksınız. Kelime öğrenme sürecinde nasıl daha kolay öğrendiğinizi bularak yanlış metotlarla zaman kaybetmeyecek ve süreci kısaltacaksınız.
  • KELİME LİSTESİ TUTUN.Bu listede kitap rafınızın en ulaşılmaz yerine konmasın mümkünse. Her daim ulaşabileceğiniz elinizin altında bir yerlerde bulunsun. Yazacağınız kelimeleri belli başlıklar altında toplayın. Örneğin "meyveler" ya da "İş Görüşmelerinde Kullanacağım Kelimeler" şeklinde gruplandırabilirsiniz. Eğer görsel biriyseniz bu listelere hatırlatıcı görsel unsurlar ekleyin. Örneğin renkleri öğrenmek istiyorsanız her rengi o renk bir kalemle yazın. Eğer işitsel biriyseniz öğrendiğiniz kelimenin geçtiği bir tekerleme not alın. Şayet teknolojiyle iç içeyseniz bunu telefonunuzun notlar kısmına ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.Böylelikle kelimeler her an elinizin altında olacak.
  • ANLAMLARINI ÖĞRENDİĞİNİZ KELİMELERİ CÜMLE İÇİNDE KULLANIN. Bir kelimeyi unutmamak için mutlaka kullanmanız gerekiyor. Diyelim ki "nationality"(milliyet) kelimesini öğrendiniz bu kelimeyi hatırlamanızı sağlayacak bir cümle içinde kullanın. Mesela "Thereare 284 differentnationalitiesaroundtheworld." (Yani dünya çapında 284 farklı milliyet var.) cümlesi ile bu kelimeyi hatırlamanız çok daha kolay olacaktır. Kullanılmayan demir paslanır,işleyen demir ışıldar demişler. Bizler pırıl pırıl olsun istiyoruz İngilizcemiz. Dolayısıyla öğrendiğiniz kelimeleri MUTLAKA VE MUTLAKA cümle içinde kullanın. Hatta kelime listenize örnek cümleler ekleyin.https://ingilizcebankasi.com/ingilizce-kelimeler/

Umuyoruz ki tavsiyelerimizin faydasını görürsünüz. Sadece okumakla olmaz,hemen bugün uygulamaya başlayın! İngilizce öğrenmek için https://ingilizcebankasi.com/

YORUM YAZ