Fe Power Jeneratörün Tanımını Yapıyor!

12.10.2019 - Cumartesi 19:52

Enerji, günümüzde insanların temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Giderek artan bu ihtiyacı karşılamak için alternatif çözümler aranmaya ve üretilmeye aranmaya devam edilmekte, bulunan kaynakların temiz ve sağlıklı olması gerekmektedir.

Bunların başında elektrik gelir. Fosil yakıt kaynaklarının giderek tükenmesi ve talep edilen ihtiyaca karşılık vermemesinden dolayı, gelecekte elektrik enerjisine duyulacak ihtiyaç daha da artacaktır.

Tam da bu noktada ucuz jeneratör sistemi büyük önem kazanmaktadır.

 

Bu soruya basit ve kısa olarak, elektrik enerjisi üreten mekanik bir sistemdir, diyebiliriz.

Daha teknik bir dille söylemek gerekirse; mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren, alternatör ve motordan oluşmuş makinelere jeneratör denmektedir.

Elektrik kesintileri karşısında ya da elektriğin olmadığı alanlarda son derece faydalı olan bu makine sayesinde hayatımızın ne kadar kolaylaştığını anlamak için, kesinti zamanlarını hatırlamak yeter. Yaşam alnımızda elektrikli hiçbir cihaz çalışmaz ve sanki hayat durmuş hissine kapılırız.

Ancak dizel jeneratör sayesinde bu hissi yaşamayız. Elektriklerin kesilmesiyle birlikte çoğu zaman otomatik olarak devreye girer ve enerji üretimine devam eder. Özellikle hastane gibi hayat kurtaran kurumlarda son derece önemli bir role sahiptir. Buralardaki ve diğer sağlık merkezlerindeki elektrik enerjisi ile çalışan makineler muhtaç hastaların durumu düşünüldüğünde, elektriğin olmadığı zamanlarda hayat kurtardığını söylemek yanlış olmaz.

 

Diğer bir yaygın kullanılan ismi “dinamo” olan jeneratör, hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren aygıttır. En basit modeli bisiklet farında görülebilir. Pedalların çevrilmesiyle elde edilen enerji, jeneratör (dinamo) yardımıyla elektrik enerjisine dönüşür ve farlar yardımıyla aydınlatma sağlar.

İndüksiyon akımı alan bir alan içindeki iletkenin hareket etmesi, temel çalışma prensibidir.

 

Üretim kabiliyeti ve kapasitesine göre jeneratör üretiminde ülkemiz son derece ileri bir noktadadır. Gerek benzinli gerekse dizel modellerde ileri teknoloji ile üretim yapılmakta ve en uygun fiyatlarla piyasaya sunulmaktadır. En küçük işletmelerden en büyüklerine, evlerimizden hemen her yapıya kadar her zaman ihtiyaç duyabileceğimiz jeneratörlerin, her kapasiteye uygun üretimi vardır.

Dünyada giderek artan enerji ihtiyacı düşünüldüğünde, bu mucize aletin hayatımızdaki yeri ve önemi daha da artacaktır.

YORUM YAZ