Akülerle İlgili Güvenlik Önlemleri

Akülerle İlgili Güvenlik Önlemleri

Akü, arabalar başta olmak üzere hayatın her alanında mutlaka kullanılması gereken ve çokça da kullanılan ürünlerin başında gelirler. Aküler konusunda önemli bir nokta ise, saklanmaları sırasında çeşitli güvenlik önemleri almak ve bunlara dikkat etmektir. Aküler, patlamaya ya da zarar görmeye çok meyilli ürünler olmasa da yine de korunmakta fayda vardır.

 

Aküler sülfürik asit içerdiklerinden ve aynı şekilde hidrojen, oksijen karışımı patlayıcı gaz üretmelerinden dolayı kendi kendilerini deşarj ederlerken bolca havaya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, akülerin havalandırılması çok başarılı bir şekilde yapılmış yerlerde saklandığından ve üzerinde işlem yapıldığından kesinlikle emin olmak gerekiyor.

 

Can Güvenliği Önce Gelir

 

Akülerin yakınında çalışan kişilerin, mutlaka koruma gözlüğü ve yüz koruma mekanizmalarından mutlak suretle faydalanmak gerekiyor. İşçilerin çoğu zaman bu uyarıya kulak asmadığı bilinen bir gerçektir. Ancak, akülerin patlaması gibi bir durumda olay çok ciddi bir hal alabilir ya da patlamasalar bile olabilecek en ufak bir elektriklenme gibi durumda can güvenliğini tehdit eden ciddi durumlar meydana gelebilir. Bütün bunların yaşanmaması için ve akülerle çalışan insanlar için mutlaka korunma sistemi gereklidir.

 

Akü Şarj Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Bir akünün şarj edilmesinden önce, mutlaka şarj etme yönergesinin okunması gerekiyor. Bu işlem yapılmadan şarj etme işleminin başlamamasına özen gösterilmeli. Yukarıda da belirtildiği gibi, akülerin şarj edilmesi sırasında da yine uygun korunma ekipmanlarının giyilmeli, kullanılması şart.

 

Aküyü şarj ederken bir diğer önemli kısım ise akünün mutlaka hava alan bir yerde şarj edilmesi gerekliliğidir. Aksi takdirde can güvenliğini tehdit edici durumlar baş gösterebilir.

 

Akülerin şarj edilmeleri sırasında aküde bulunan havalandırma kapaklarının sıkılı olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Herhangi bir tehlikeli durumun ortaya çıkmaması için şarj cihazı ve zamanlayıcı ‘kapalı’ konumuna getirilmelidir.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü03

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi