• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Trafik kazası tespit tutanağı

Trafik kazası tespit tutanağı

Trafik kazaları kaçınılmaz hayatın bir gerçeği hepimizin başına gelebilir. Bu durumda yapılması gerekenleri bilmek herkesin işine yarayacaktır. Bilin ama umarım kullanmak zorunda kalmazsınız….

Türkiye’de meydana gelen kazalarla ilgili veriler paylaşacağım sizinle; Ülkenin dört bir yanında her dakika onlarca trafik kazası meydana geliyor. Yıl Sonunda ortaya çıkan veriler korkunç. Terör, afet ve bilumum kötü olayları bir araya getirdiğinizde bile trafik kazası sonucu ortaya çıkan yaralanma can kaybı ve maddi kayıpların yanında hiç kalıyor. 2017 Yılında meydana gelen 410 trafik kazasında 3 bin 530 kişi hayatını kaybetmiş. 303 bin 663 kişi de yaralanmıştır. Bu rakamlar her şeyi anlatıyor, Trafik Kazaları Türkiye’de yaşayan herkesin başına gelebilecek bir olumsuzluk. Başınıza bir trafik kazası geldiğinde yapılacak ilk iş kolluk kuvvetleri ve sağlık ekiplerine haber vermek olmalıdır. Trafik kazası tespit tutanağı bilinçli bir şekilde doldurulmalı. Yazılan ifadelere dikkat edilmelidir. Bölgede varsa güvenlik kamerası görüntülerine bakılmalıdır.(bu daha sonra da kontrol edilebilir) Kaza sonrasında bütün işlemler titizlikle takip edilmelidir. Yapılacak en küçük bir hata büyük hak kayıplarına sebep olabilir. Kaza sonrasında ortaya çıkan yasal haklar vardır. Bunları hukukçuda olsa çok az kişi ya da uzman bilir. Kaza sonrası haklarınızı takip edecek hukukçuyu özenle seçmeniz gerekmektedir. Özellikle trafik kazası tazminatı konusunda uzman kişiler sizi hak mahrumiyetinden koruyacaktır.

Trafik kazalarından sonra işleyen hukuk süreci oldukça önemlidir. Özellikle trafik kaza tazminatı konusunu Tazminat ve Sigorta Hukuku uzmanı avukatlar bilir. Trafik kazası avukatı seçimi bu yüzden kritik bir adımdır. Alanında uzman avukatla çalışmanız size hem zaman kazandırır hem de mağduriyetinizi büyük ölçüde gidermenize fayda sağlar. Haklarınızın doğru bir şekilde savunulabilmesi için alanında uzman avukatları tercih ediniz.

Kazanın içerisinde yaralama ve ölüm varsa, olay yerine kolluk kuvvetlerinin gelmesi hukuki bir zorunluluktur. Yürütülen soruşturma savcı tarafından iddianameye dönüştürülür. Olay içerisinde şikayetçi olan bir taraf varsa. Olay mahkemeye taşınır. Ceza davası tamamlandıktan sonra kaza mağdurunun bir hakkı daha ortaya çıkmaktadır. Maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/trafik-kazasi-tazminati

Sosyal Medyada Paylaşın: