20 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Taraftarium24 Üzerinden Maç İzleyenlere Şok!

20/10/2016 - 17:52

Taraftarium24 Üzerinden Maç İzleyenlere Şok!
Kaçak Maç İzleyenlere Şok!

Taraftarium24, son günlerde şifresiz maç yayınlarının merkezi haline gelmiş durumda. Ancak yapılan açıklamalar futbol severleri üzecek yönde. Bilişim Suçları-Sosyal Medya-İnternet-Fikri ve Sınai Haklar Hukuk ve Ceza Davaları ile ilgilenen Av. Caner Tanrıkulu, internet üzerinden yapılan yayınların hukuki olarak çok büyük yaptırımları olabileceğini dile getirdi.

Bilişim suçlarının giderek artması, Lig TV ve Tivibu Spor gibi büyük şirketleri harekete geçirmiş durumda. İnternet üzerinden şifresiz maç yayını yapan Taraftarium24, maç günlerinde yaklaşık 1 milyon ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Bu sayının artması ile birlikte hukukçularda harekete geçmeye başladı. Konu ile ilgili olarak konuşan ve vatandaşı kesin bir dille uyaran Av. Caner Tanrıkulu yaptığı açıklamada, “İnternet üzerinden işlenen pek çok suç bulunuyor. Kaçak maç yayınları ise bunlardan sadece bir tanesi. Ancak oldukça büyük bir suç olarak dikkat çekiyor. Bu yasakların ihlali ise Aksine davranışlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca suç teşkil ediyor. Kişilerin bu uyarıları ve cezaları göz önüne alması gerekiyor. İllegal maç yayını izleyen kişilerin ip takibi sayesinde kişilerin cezai yaptırıma kaçınılmaz olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

İllegal Olmasına Karşın Taraftarium24 Neden Kapatılmıyor?
Vatandaşın en çok merak ettiği soruların başında ise Taraftarium24’ün neden kapatılmadığı. Konu ile ilgili konuşan teknoloji uzmanları, “Bu tarz siteler genellikle yurt dışı alt yapısı ile kuruluyor. Herhangi bir hukuki sorun ile karşılaştıklarında ise domain değişikliğine gidiyor. Bu nedenle yaptıkları suçu gizlemeyi ve kaçmayı başarıyor. Bu suçun cezasının binlerce dolar olduğu göz önünde bulundurulmalı ve internet üzerinden illegal maç yayını izlerken iki kez düşünülmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Handcuffs on laptop keyboard

Bilişim suçları büyük yaptırımlara neden oluyor

Bu açıklamalarında ardından gözler bu akşam oynanacak M. United Fenerbahçe ve Konyaspor Braga maçlarına çevrildi. Her iki mücadelede legal olarak yalnızca Tivibu Spor ekranlarında olacak. Mücadeleleri Taraftarium24 üzerinden izlemeyi düşünen kişilerin bu uyarılara kulak asması gerekiyor.


Yorum Yap

İlginizi çekebilir

Samir Nasri Nazara Geldi!

Samir Nasri Nazara Geldi!