Sağlıklı Bir Tarım İçin En İyi Gübreyi Seçin

Sağlıklı Bir Tarım İçin En İyi Gübreyi Seçin

Doğanın dengesini bozmadan sadece organik girdilerle yapılan organik tarım için yani sağlıklı bir tarım yapmak için yetiştirdiğiniz bitkilere, sebze ve meyvelere kullanacağınız gübreler büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü yetiştirilen bitkilerin sağlığını, meyvelerin ve sebzelerin tatlarını, sizin sağlığınızı ve toprağınızın sağlığını kullanacağınız gübre büyük bir ölçüde yönlendirmektedir. İyi ve sağlıklı bir gübre iyi bir tarım ve iyi bir yaşam demektir. Gelecek nesiller için bırakacağımız topraklarımızı korumak için bilinçli bir tarım yapmak önemlidir ve dolayısıyla iyi bir gübre seçmek geleceğinize ve size yarar sağlayacaktır.

Gübre Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarım üretimde verimi, performansı ve elde edeceğiniz ürünün kalitesini, belirleyen birçok etken ve etmen bulunmaktadır. Bunlar; ürünü ekeceğiniz coğrafi bölge, toprak yapısı, iklim koşulları, ürünü ekeceğiniz mevsim ve zaman olmakla beraber ilaçlama, gübreleme, işçilik gibi yapısal, fiziksel ve kimyasal etkenler ve etmenlerdir.  Bütün bu şartları sağlansa da ürün için yeterli olmayabilmektedir. Bitki üretiminde verim almak için etkin besin maddeleri Azot, Fosfor, Potasyum gibi maddelerdir.  Bu besin maddeleri toprakta yetiştirilen ürüne bağlı olarak azalmaktadır. Azalan bitki besin maddelerini mineral ve organik gübreler ile yerine koyulmadığında toprak verimliliğinde ve dolayısıyla üründe kayıplar olmaktadır. Ekeceğiniz toprağın yapısında yetiştireceğiniz ürün için önem arz eden bir maddenin miktarı az ya da azalmış olabilir bu eksikliği gübreleme yardımıyla giderebilirsiniz. Bunun için önce toprağınızın yapısındaki eksiklik hakkında bilgi sahibi olmanız aynı zamanda ektiğiniz yahut ekeceğiniz ürünün eksiklikleri ve istekleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Seçeceğiniz gübrenin içinde bitkiyi iyileştirmek adına konmuş aslında toprağınıza ve bitkinize siz görmeden büyük zararlar verecek bir madde olmamalıdır.

Gübreleme Şekli Ve Dozu

 

Genel itibarı ile gübreleme el veya makine yardımıyla yapılır. İki tip gübreleme vardır; Bunlardan ilki serpme usulü gübre,  verilecek gübrenin yapısına ve içindekilere bağlı olarak ekimden önce ya da ekimden sonra yapılmaktadır.  İkincisi ise bant usulü gübreleme, mibzer ya da pulluk, çapa gibi aletler kullanılarak yardımıyla bir şerit halinde yapılan gübrelemedir. Gübreleme şekli kadar dozaj da önem arz etmektedir. Her farklı türdeki tarım ürüne vereceğiniz doz farklı olacaktır bu konuda bir bilirkişinin yardımı alınmalıdır ya da bu konuda bilinçli www.ufuktarim.com  gibi besleme reçeteleriyle hizmet sunan bir gübre firmasından ürünlerinizi satın almanız gerekmektedir.

Gübrelerin Uygulama Zamanı

 

Gübre ekilecek ya da ekilen bitkinin türüne, toprağın karakteristik özelliklerine, coğrafi bölgenin koşullarına, kullanacağınız gübrenin içeriğine bakılarak yapılmalıdır. Gübrelerin erken veya geç verilmesi bitkiye olan faydasını büyük ölçüde azaltmaktadır hatta gübrenin az ya da çok verilmesi bitkiye zarar vermektedir. Bu nedenle gübrenin bitkiye ihtiyacı olduğunda ihtiyacı olduğu kadar verilmesi çok ciddi bir önem teşkil etmektedir. Çeşitli nedenlerle verilen gübrelerin farklı uygulama zamanları olmaktadır ve buna uyulmazsa da istenilen verim alınamamaktadır.

Organik Ve Sağlıklı Gübre Çeşitleri

  • Ahır (çiftlik) Gübresi
  • Yeşil Gübreler
  • Kent Artığı Gübreler
  • Kompostlar
  • Diğer Organik Gübreler
  • Et Kombinası Atıkları
  • Guanalar
  • Ticari Organik Gübreler

Eğer gübrenizi yapmak ve onun için fazladan uğraşmak size göre değilse ticari organik gübreleri tercih etmelisiniz. Ticari organik gübreler, düzenleyici ve bitki besin elementi olarak kullanılmaktadır. Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısının daha iyi olmasını sağlamak, bitkinin hastalıklara olan direncini artırmak, verimi ve kaliteyi artırmak gibi işlevleri vardır. Bu gübrelerin temininde temin edeceğiniz firmanın güvenilir ve yönlendirmesi olması önemlidir. Sizde güvenilir gübreler için www.ufuktarim.com sitesini ziyaret edebilir ürün çeşitlerini inceleyebilir ve besleme reçetelerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi