Nihat Çukurkaya “Çalışanların zamanla şirketin üst pozisyonlarına gelmesini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Nihat Çukurkaya “Çalışanların zamanla şirketin üst pozisyonlarına gelmesini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Nihat Çukurkaya “Çalışanların zamanla şirketin üst pozisyonlarına gelmesini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Uzun yıllar ülkemizde İnsan Kaynakları Yönetimi ve bu süreçler üzerinde çalışmalarını yürüten Nihat Çukurkaya ile uluslararası şirketlerdeki performans yönetimi üzerinde bir konuşma gerçekleştirdik. Kısaca Nihat Çukurkaya ile sizi tanıştırmamız gerekirse, kendisi evli ve bir kız ve bir erkek olmak üzere 2 çocuk babası. Meslek hayatına 1996 yılında Dubai’de Intersun Holding’de İnsan Kaynakları Uzman Yardımcısı olarak başladı. Daha sonra sırası ile TOTALGAZ A.Ş.’de İnsan Kaynakları Sorumlusu, İXİR A.Ş.’de İnsan Kaynakları Koordinatörü ve TNT Lojistik Türkiye’de İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yaptı. Yurtdışında çalışmadan önce CEVA Lojistik’te Global İnsan Kaynakları süreçlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalışıyordu. Nihat Çukurkaya, şimdi ise kendine ait bir uluslararası ticaret şirketi ve insan kaynakları danışmanlığı üzerine kurduğu şirketle Türkiye, Dubai, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri ‘nin diğer ülkelerinde çalışmalarını yürütmektedir.

Firmaların yönetimi meselesi, esasında firmaların faaliyetlerini ne ölçüde doğru bir şekilde yapıldığını gösteren bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslar arası firmalarda ise bu durum büyük ölçekli olarak gerçekleşmektedir. Uluslararası şirketlerin büyük ölçekli firmalar olması, pek çok yönden profesyonel bir hizmet alanının sunuluyor olmasını gerekli kılmaktadır.  Bir firmanın performans yönetimi, firma bünyesinde çalışanların durumlarıyla doğrudan ilgili olmaktadır. Çalışanların potansiyeli, yetenekler, davranışları, iş alışkanlıkları, iş ahlakları ve davranışları gibi özelliklerin karşılaştırılması sonrasında etkili bir performans değerlendirme kriterleri oluşmaktadır. Esasında performans yönetimi sistematik bir ölçüm olan performans değerlendirme ölçümlerinin doğru yapılması, doğru ölçülmesi ve tutarlı bir şekilde değerlendirilmesi sürecini içine almaktadır. Bütün bu unsurların doğru bir şekilde yapılıyor olması, etkili bir performans yönetiminin var olduğunu göstermektedir.

Kendine has geliştirdiği performans yönetim sistemi ile mavi yakalı personellerin büyük şirketlerdeki performans yönetimlerini geliştirmeyi amaçlayan ve son yıllarda oldukça başarılı çalışmalar yapan Nihat Çukurkaya ‘ya İK denince aklınıza gelen ilk 3 şey nedir diye sorduk. Çukurkaya ilk olarak çalışana yatırım, daha sonra çalışanların gelişimine yönelik eğitim ve gelişim süreci ile desteklenen Performans yönetim sistemi ve son olarak da yeteneklerin yönetimi olduğunu iletti.

Uluslararası şirketlerde performans yönetimi olmazsa olmaz bir hizmet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira uluslar arası şirketler genellikle oldukça büyük ölçekli şirketlerdir. Dolayısıyla çok sayıda çalışanları bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışanlarının performanslarının bilinmesi, ölçülmesi ve değerlendirilmesi şirket için önemli olmaktadır. Ayrıca performans yönetimi, iş süreci içerisinde yer alan çalışanların performanslarını olumlu yönde etkilemektedir. Performans sözcük olarak herhangi bir görevin yerine getirilmesi sırasında ortaya konan çaba sonrasında ortaya çıkan ürün ya da hizmet olarak tanımlanmaktadır. Performans yönetimi ise, çalışanlarının çalışma performanslarının doğru ve isabetli bir biçimde ölçülmesini esas alan ve onların performansını değerlendiren bir olgu olarak tanımlanmaktadır.

Nihat Çukurkaya, İK’nın en çok hangi fonksiyonunda çalışmak sizi heyecanlandırmaktadır diye sorduğumuzda bize şu cevabı verdi “Çalışanlarına Yatırım ve Eğitim ve Gelişim; İnsana Yatırım Yapan Şirket ödülünü almış ve bünyesinde yıllardan bu yana taşıyan bir organizasyonda alışmış olmam dolayısı ile Çalışanlara yatırımın geri dönüşünün ne kadar değerli olduğunu ve ne kadar doğru bir yatırım olduğunu gören bir profesyonel olarak eğitim ile gelişen çalışanların zamanla şirketin üst pozisyonlarına gelmesini görmek beni çok mutlu ediyor.”

Uluslararası firmalarda performans yönetiminin varlığı, çalışanların görev dağılımıyla da yakından ilgili olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira görev dağılımının yapılmasında temel kriter olarak çalışanların performansları temel alınmaktadır. Bu doğrultuda firmalardaki statülerin oluşturulması sürecinde de performans yönetimi etkili olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında uluslar arası şirketlerde performans yönetiminin olmazsa olmaz bir unsur olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu durumun farkında olan firmalar, performans yönetimi alanına özel bir ilgi göstererek, bu alandaki çalışmalarına hız vermektedir. Bu durum ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası şirketler için de geçerli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR