İşçi Avukatı

İşçi Avukatı

İş Hukuku kapsamına giren işçi avukatlığı hizmeti, işçi ile işveren arasında yaşanan bir takım hususların giderilmesi, düzenlenmesi ve buna bağlı yasal konuların takip edilmesine dayanır. Hizmet sözleşmelerinden, performansın değerlendirilmesi, işten çıkarılma ya da çeşitli hakların yanmasına dayalı olarak hukuki desteğin sağlanabilmesi adına uyuşmazlıkların giderilmesi sağlanır. Bu nedenle profesyonel olarak işci avukatı hizmetinin sağlanması yaşanan tüm uyuşmazlıkların giderilmesine zemin hazırlayacaktır.

İş Hukukunda Açılabilecek Davalar Diğer İşlemler

İş Hukuku kapsamlı bir alan olduğundan özellikle de özel sektörde çeşitli davaların gelişmekte olduğu görülmektedir. Bu sebeple işçi müvekkilleri adına, ihbar tazminatı davalarından, işe iade davalarına, kıdem tazminatı gibi çeşitli davaların süreçlerinin görülebilmesi mümkündür. Yine davaların diğer açılma sebepleri arasında, mobbing uygulanması, kötü niyete ilişkin gerçekleştirilen tazminatların giderilmesi, verilmekte olan fazla gereken mesai ücretlerinin verilmemesine kadar hizmetler sağlanarak takipleri yapılmaktadır. Buradaki temel husus iş avukatı tarafından işçi haklarının korunmasına yönelik çalışmaların gerçekleştirilmiş olmasıdır. O nedenle güncel adımlar atılarak, iş hukuku davalarında gereken tüm desteklerin sağlanabilmesi adına kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir.

İş Hukuku Nasıl Olmalıdır?

İş hukukunun genel prensibi, işe bağlı olarak işçi ile işveren arasındaki yaşanan gerilimler, anlaşmazlıklar ve ilişkilerin düzeltilmesi ya da bir yasal konuya bağlanmasına dayanır. Genelde süreçte iş davaları olayına girmeden hukuki danışmanlık sağlanarak her iki taraf üzerindeki uyuşmazlıkların da giderilmesi amaçlanmaktadır. Yine de bunun için genelde yasal mevzuatlar devreye girmekte ve hakların en doğru şeklide savunulması da sağlanır.

Gerçekleşmiş olan sorunlar iş hukuku kapsamında 4857 sayılı İş Kanunu’na uygun olarak ele alınmaktadır. Fakat yaşanan hukuku anlaşmazlığa bağlı olarak, çeşitli Deniz İş Kanunu, Basın İş Kanunu, Lokavt-Grev Kanunu gibi farklı kategorilere göre iş hukukunun genişlediği de görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram beğeni hilesi