Akıllı Mercek Tedavisi

Akıllı Mercek Tedavisi

Akıllı Mercek Tedavisi

Yakını görmede güçlükler 40 yaştan itibaren başlayabilir. Doğal lensteki esnekliğin kaybolmasına bağlı bir sorundur.   Akıllı mercek tedavisi bu açıdan iyi bir çözüm yöntemidir.

Akıllı Mercek Ne Kadar Süre Boyunca Etki Gösterir?

Akıllı mercek uygulaması özellikle 50 ve üzeri yaşlarda çok yaygın görülen bir durumdur.  Doğal göz merceğinin akıllı mercek ile değişmesi halinde tüm ömür boyu yakın gözlüklerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Bir açıdan implant yerleştirildiği için sorun giderilmiş olur ve hastalarda katarakt riski de kayboluyor. Ayrıca sadece yakını görürken zorlanan kişilerde değil miyop, astigmat sorunlarında da bu yöntem kullanılarak memnuniyet sağlanabilir. Birçok sorunda ömürlük çözüm getirdiği için giderek daha da öne çıkan bir tedavi şeklidir.

Akıllı Mercek Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tedavi süreci açısından bakıldığı zaman akıllı mercek uygulamasında öncelikle göz uyuşturulur ve esnekliği kaybolan bölüme akıllı mercek yerleştirilir. Ultrasonik ses dalgaları ile gerçekleşen bu durum esnasında bir ağrı olmaz ve dikiş de yapılmaz. İşlem süresi ortalama 8 -10 dakikadır. Değişim tamamlandığı zaman 2 saat sonra bandaj çıkarılabilir. Böylece bütün mesafeler net görünecektir. Ancak bir süre boyunca ışık hassasiyetinin olması muhtemeldir. Bu durumun da nedeni beynin alışma sürecidir.  Ortalama 3 ay geçtikten sonra bu hassasiyet azalmaktadır.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı mercek implantasyonu akabinde dikkat edilmesi gereken bir durum, 4 gün boyunca suyla temastan kaçınmak gerektiğidir. Ayrıca 30 gün boyunca elle kesinlikle göz temasında bulunulmamalıdır. İşlem sonrası verilen damlalar belirtilen sıklıkta ve biçimde göze akıtılmalıdır. Ayrıca belirtilen günlerde rutin kontroller de yapılmalıdır. Eğer çalışılan alanda toz çok yoğunsa doktorun verdiği süre kadar dinlenme sağlanmalıdır. Ancak toz olmayan göze bir madde kaçma riski olmayan işlerde 5 gün sonra dönüş yapılabilir.

Her Hastaya Uygulanır Mı?

Uygulanacak kişiler bakımından akıllı mercek tedavisi yapılmaması gereken kişiler vardır.

  • Retina tabakasında problem
  • Kornea sorunu – korneal skar
  • İleri seviyede diabetik retinopatisi
  • Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı
  • Dejeneratif miyopi
  • Keratokonus
  • Pellusid dejenerasyonu olan kişilere akıllı mercek yapılmamaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR